Příběh kultovních českých tenisek Prestige, kterých se ročně prodá přes 100 tisíc párů – G.cz
Vyhledávání

Příběh kultovních českých tenisek Prestige, kterých se ročně prodá přes 100 tisíc párů

Zdroj: fb prestige

Ikonická sportovní obuv Prestige patřila spolu s teniskami Botas mezi nejoblíbenější boty v Československu. Od 70. let existovala vysoká poptávka v rámci RVHP a Sovětského svazu po sportovních botách. Na počátku 80. let nakoupila firma Svit formy na obuv od firmy Puma, což vedlo i k inspiraci v designu, který se stal postupně ikonickým. V roce 1984 se příznivci tenisek konečně dočkali, jelikož se první „lendlovky“ dostaly na pulty obchodů. Boty Prestige jsou na českém trhu více než 34 let.

Martin Miko
Martin Miko 6.3.2018, 15:00

Kult od počátku

V podstatě se jednalo o jediné české tenisky s pevnou podrážkou, které jste si mohli v 80. letech pořídit. Údajně lidé stávali i několikahodinové fronty, aby získali své vysněné „prestižky“. Přestože neměli jistotu, že se na ně vůbec dostane. Jednalo se o takzvané podpultové zboží. Oblíbené byly zejména kvůli pohodlnosti, kvalitě a jedinečnému designu, který se přibližoval tehdejším Pumám či kultovním Nike Air Force 1. Prestige jsou pověstné svou dlouhověkostí. Za vším stojí podešev z polyuretanové pěny, která botu pokrývá.

Obuv Prestige byla přezdívána jako lendlovky podle slavného českého tenisty Ivana Lendla, ačkoliv je on sám nikdy nenosil. Měl totiž podepsanou smlouvu s jiným výrobcem sportovní obuvi. Druhému typu „prestižek“ se říkalo mečířky podle tenisty Miloslava Mečíře. Existovala zde pravděpodobně jakási konotace mezi českými tenisty a botami určené na tenis.

Po revoluci nastal útlum

Po roce 1989 však přišel šok, který firma Svit nečekala. S uvolněním hranic a trhu se do Československa najednou začala dostávat obuv z celého světa a především designové tenisky od značek jako Adidas, Nike, Puma a Reebok, které české „prestiže“ zastínily. Dalším problémem byly levné a nekvalitní kopie z Asie, které dělaly špatné jméno značce Prestige. Svit se tak dostal do finančních problémů, které trvaly až do roku 2000, kdy firma šla do konkurzu. Během 90. let bylo několik pokusů o redesign bot. Nejvíce se nakonec ujal design z roku 1993, který připomínal původní vzhled. Ten vydržel až do roku 2014, kdy se o redesign postaral italský designér Claudio Franco.

Navrhněte si vlastní prestižky

V roce 2002 firma Moleda odkoupila značku Prestige, která se nacházela v konkurzu. Dodnes ročně prodá přes 100 tisíc párů bot a za necelé tři tisíce korun si dokonce můžete navrhnout své vlastní originální Prestige. Touto službou se Moleda pravděpodobně inspirovala u značky Nike, která sestavení vlastní boty rovněž umožňuje. Speciální edice bot Prestige se objevila v roce 2016 na festivalu Ynspirology.

A zde se podívejte na 6 českých vynálezů, které změnily svět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články