fb pixel Příběh Alžběty II. – Královnou se stala náhodou, umí opravit motor a fandí fotbalu – G.cz
Vyhledávání

Příběh Alžběty II. – Královnou se stala náhodou, umí opravit motor a fandí fotbalu

Královna Alžběta II. a princ Philip
Zdroj: By Unknown author - https://www.flickr.com/photos/lac-bac/7195938514/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27933621

6. únor 1952, V Británii zavládne státní smutek – král Jiří VI. zemřel. Tato zdrcující zpráva zastihla jeho dceru Elizabethu (Alžbětu) v africké Keni. Neznamenala pro ni pouze bolest z odchodu svého milovaného otce, ale také obavy z nové životní etapy, která pro ni právě začala.

Václav Adamus
Václav Adamus 7.2.2022, 01:22

Narodila se 21. dubna 1926, byla dcerou Elizabethy a prince Alberta (Albert Frederik Artur Jiří, později nazýván Jiří VI.). Měla také o 4 roky mladší sestru Margaretu. Zažila šťastné dětství, s jinými dětmi se však stýkala nejdříve zřídka – do školy nechodila, obě sestry vychovávala guvernantka, která ji i učila. Náplní výuky byla zejména historie (obecná s důrazem na historii královského rodu), literatura, jazyk a hudba. Dlužno dodat, že budoucí královna byla milovnicí jízdy na koni. Princeznám však samozřejmě chyběl styk s vrstevníky. Proto Buckinghamský palác otevřel dívčí školu (Girl Guides), jež fungovala na skautských principech. Zde se také naučila jezdit na koni.

Princezna mechanik

V roce 1939 se princezna zamilovala. Její láska se stane i jejím chotěm – princ Philip vévoda z Edinburghu. V témže roce si s ním začala psát dopisy. Romantické mládí přerušila druhá světová válka 3. září téhož roku, kdy Británie vstoupila oficiálně do války také. Obě princezny včetně matky měly možnost odletět do Kanady. Odmítly, chtěly zůstat v rodné zemi za každou cenu. V únoru 1945 se rozhodla aktivně se zapojit (krátce před 19. narozeninami) a přidala se k Ženskému pozemnímu pomocnému sboru (ATS). Ten měl na starosti opravy vojenských vozidel, obsluhu radarů, dále se jednalo o řidičky, telefonistky a úřednice. Podílely se také na protiletecké obraně. Princezna Alžběta se stala řidičkou nákladního vozu a mechaničkou. Zajímavostí je, že jako královna nevlastní žádný řidičský průkaz a ani pas. V Británii se totiž vydávají řidičská oprávnění ve jménu královny. Stejné je to i s pasem.

Nástup na trůn

V listopadu roku 1947 se provdala za prince Philipa. Ačkoliv byla princezna, musela šetřit kupony na látku, aby si mohla nechat ušít šaty. V poválečné Británii fungoval ještě přídělový systém. O rok později se jim narodil první syn Charles. Po smrti Alžbětina dědečka krále Jiřího V. usedá na trůn jeho syn Eduard VIII. Ten však zhruba rok po své korunovaci podává abdikaci. Dal přednost lásce k Američance Wallis Simpson, která nebyla šlechtického původu. Novým králem se tak stává jeho bratr a Alžbětin otec Jiří VI. Když zemřel, byla princezna na cestě se svým manželem v Keni. Zpráva ji zastihla právě tam. Když se poté vracela do Británie, musela čekat v letadle, až jí přinesou tradiční smuteční černé šaty. Období bezstarostnosti skončilo.

Co o ní možná nevíte

Už od dětství je milovnicí koní, dostala také ceny za propagaci jezdectví. Je také fanynkou fotbalu, konkrétně týmu Arsenal, který královská rodina také podporuje. Noviny The Telegraph zjistily, že její oblíbená jídla jsou čokoládový koláč a tuňákový sendvič, její barman se také v rozhovoru zmínil, že za den vypije několik koktejlů (s alkoholem), v pozdějším interview svá tvrzení mírnil. Zabývá se také charitou – je patronem přes 600 organizací. Jako královna je hlavou anglikánské církve. Také je jediným monarchou na světě, který si umí spravit převodovku. Královna je rovněž terčem konspirací – podle některých lidí totiž není člověk, nýbrž plaz z vesmíru, stejně jako její předci, kteří takto ovládají lidstvo. Berou si prý lidskou podobu. Těmto plazům říkají reptiliáni. Myslím však, že životní příběh královny ukazuje, že je nejen lidskou bytostí, ale i člověkem s dobrým srdcem.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Alžběta_II.

https://en.wikipedia.org/wiki/George_VI

https://www.hellomagazine.com/royalty/2019012166874/the-queen-doesnt-need-driving-license/

https://forbes.cz/ten-den-kdy-zemrel-kral-uplynulo-sedmdesat-let-od-chvile-co-se-alzbeta-ii-stala-panovnici/

Podobné články

Doporučujeme

Další články