fb pixel Prezident ČR je mentální kripl – G.cz
Vyhledávání

Prezident ČR je mentální kripl

Zdroj: Profimedia.cz

Kdo poručil schovat před Zemanem postižené do ústraní? Vlastně je to úplně jedno. Podstatné je, že proti tomu měl Zeman hlasitě protestovat.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 4.2.2015, 14:06

Vznikla bizarní a nepřehledná situace. Miloš Zeman zavítal do severních Čech a chtěl poobědvat v Křinickém pivovaru v Krásné Lípě. Je to sociální podnik, který si zakládá na integraci tělesně a duševně postižených do společnosti. Když jsem se tam loni v červnu na treku stavěl na pivo, obsluhovala mně žena bez ruky. Později jsem se dočetl, že další číšník je lehce mentálně zaostalý.

Přišlo mi to nejen úplně normální, ale přímo skvělé. Ti lidé přece nemají někde v ústavu lepit pytlíky. Patří mezi nás, protože JSOU jedni z nás. Abyste si to mysleli, nemusíte ani číst Dějiny šílenství od francouzského filozofa Michela Foucaulta, podle něhož je samotná představa o „postižení“ jako o vydělení ze společnosti kulturním konstruktem modernity. Středověk prý takhle vůbec neuvažoval a na postižení neviděl nic zlého, divného ani špatného.

Podle deníku Právo před Zemanem do Křinického pivovaru přijeli lidé z hradní kanceláře kvůli zajištění bezpečnosti a naplánování průběhu oběda. Když zjistili, že v restauraci pracují postižení, vymínili si, že Zemana obsluhovat nebudou. Majiteli proto nezbylo, než dát jim volno a domluvit ‚zdravou‘ obsluhu. „Část našeho personálu jsou handicapovaní a na obsluhu prezidenta jsme z prezidentské kanceláře dostali nějaké požadavky a ty jsme museli splnit,“ řekl Právu majitel pivovaru Jan Srb.

Tady se to ale začíná zamotávat. Když totiž kolem celé věci vypukl skandál, Zemanův mluvčí Ovčáček to důrazně popřel. „Tvrzení v článku v deníku Právo, že Kancelář prezidenta republiky vznesla požadavek, aby při pracovním obědě prezidenta republiky neobsluhovali handicapovaní, je zcela lživé,“ uvedl. „Zdůrazňuji, že Kancelář prezidenta republiky žádný takový požadavek nevznesla. Naopak, při přípravě pracovního oběda byl jeho průběh osobně konzultován právě i se zmíněnou hendikepovanou paní. Je zřejmé, že cílem dezinformace deníku Právo je poškodit prezidenta republiky v očích veřejnosti.“

Máme ale hned tři důvody, abychom si mysleli, že Ovčáček prostě lže, aby zakamufloval další v dllouhé řadě Zemanových průšvihů.


1.

Zemanova nechuť k postiženým je všeobecně známa. Je to jen pár dnů, kdy veřejně prohlásil, že by postižené děti neměly vzdělávat společně se zdravými. Chtěl by je vydělovat ze společnosti, což je myšlení, které nepatří do 21. století.

2.

Ovčáčkem popisovaná situace nedává logiku. Křinický pivovar je na integraci postižených do společnosti přímo založen. Proč by je proto jeho majitel ‚uklízel do ústraní‘, kdyby k tomu nedostal pokyn z Hradu? Pokud by Zemana obsluhovala paní bez ruky nebo mentálně zaostalý číšník, byla by to pro Křinický pivovar nejen reklama, ale i potvrzení, že dělá správnou věc. A to opravdu dělá.

3.

Dejme tomu, že předchozí dva body neplatí. Dejme tomu, že postižené skutečně ‚neuklidili‘ Zemanovi lidé, ale o své vůli sám majitel pivovaru. Ani pak by z toho ale Zeman nevyšel se ctí. Prezident je přece živoucí příklad – symbolická bytost, která má občanům ukazovat, jak by to mělo vypadat v ideálním světě. Má být mravnější než my ostatní a tím nám dávat najevo, jak bychom se měli správně chovat a jaké hodnoty bychom měli zastávat. Zeman měl proto říct: „Nesouhlasím s tím, že jste přede mnou ty postižené někam uklidili. Chci, aby mne obsluhovali právě oni. A pak jim podám jim ruku a poděkuji jim, abych jim tím dal najevo, že si jich společnost váží.“

Udělal to snad Zeman? A mezi námi – čekali byste to od člověka, který lže, přes zákaz kouří v budově České televize, opile se potácí nad korunovačními klenoty a vykřikuje do rádia sprosťárny?

Zemanův mluvčí Ovčáček se ale hlavně chytil do své vlastní pasti: tvrdí, že průběh oběda byl konzultován i s postiženými. Tím pádem přiznal, že o nich Kancelář prezidenta věděla. Právě proto se měla řídit podle bodu 3 a vysloveně požadovat, aby Zemana obsluhovali.

Že někomu chybí ruka nebo IQ patří k běžnému běhu světa. To se prostě stává a nic s tím neuděláme. Ale že prezidentovi České republiky chybí cit, empatie a obyčejná lidská slušnost, to je skandál. Miloš Zeman se v Krásné Lípě projevil jako ubožák, emoční mrzák. Jinak řečeno mentální kripl.

Anketa

Kdo je podle vás nejvíc postižený?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články