fb pixel
Vyhledávání

Překvapivé objevy sexuální vědy #5

Věda a sex - vzrušující spojení!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 23.1.2016, 11:40

Jako vystudovaný přírodovědec se v českých médiích dlouhodobě zabývám evolučně–biologickým přesahem lidské sexuality. Zdánlivě intimní činnost tím totiž dostává nečekaně zajímavý rozměr. Co mě z průniků sexu a vědy nejvíc překvapuje? Postupně se to dočtete v tomhle seriálu. První díl najdete zde, druhý zde, třetí zde a čtvrtý zde.

1. Muži jako motýli

Mužský čichový „radar“ v rámci menstruačního cyklu přesně rozezná období plodnosti. Při ovulaci ženy mužům „voní“ mnohem přitažlivěji, protože jejich vaginální sekret obsahuje takzvané kopuliny. Jde o lidské feromony, které velmi rafinovaně manipulují naše chování.

Běžné čichové signály vnímáme nosem a zpracovává je mozková kůra. Uvědomujeme si tedy, že něco krásně voní nebo hnusně smrdí. Kopuliny ale místo nosu registruje vomeronazální orgán umístěný v oblasti mezi patrem a nosními dutinami, jehož funkčnost byla u člověka potvrzena teprve v roce 1991. Signály odtud neputují do mozkové kůry, ale do čichového laloku - vývojově velmi staré části mozku, spojené s primitivním „zvířecím“ chováním.

Přítomnost ženských kopulinů ve vzduchu si muži neuvědomují. „Funguje to spíš na úrovni ,Paní kolegyně, dnes vám to ale výjimečně sluší...“, vysvětlil mi před časem biolog Jan Havlíček, který se zaměřuje na výzkum lidského čichu. Příroda to má skvěle vymyšlené - ženy produkují nejvíc kopulinů právě v době své ovulace, kdy jsou právě plodné. Muži díky kopulinům připomínají zblblé motýly, kteří ucítí samičku na vzdálenost desítek kilometrů.

2. Ženy jako feny

Vědecké studie ukázaly, že ovulace s oběma pohlavími skrytě manipuluje i jinak. Partneři ovulujících žen se chovají pozorněji a zamilovaněji a jsou žárlivější než po zbytek měsíce. Má to evoluční logiku – právě v době ovulace je přece zvýšené nebezpečí, že „jejich“ žena otěhotní s jiným mužem.

Což se může snadno stát. Ukazuje se totiž, že ovulace cyklicky snižuje ženské standardy pro výběr sexuálního partnera a zároveň zvyšuje promiskuitu. Způsobuje to vyšší hladina hormonů estrogenu a testosteronu v krvi ovulující ženy. První hormon zostřuje smysly, druhý hormon zesiluje libido a zvyšuje citlivost bradavek a klitorisu. Ovulující žena proto snáze dosahuje orgasmu.

Během těch pár dnů plodnosti se tedy žena chová podobně jako fena, klisna nebo srna v říji. Uráží vás to? Nemělo by – ovulace přece není nic jiného, než cyklická říje, ke které u lidí dochází každý měsíc. A teď si představte, že by u člověka ovulace neprobíhala skrytě, ale byla by vidět navenek podobně jako třeba u paviánů. Jejich samicím zduří a zrudnou zadky. Co kdyby ovulujícím ženám třeba zmodraly uši? Jak hluboce by to změnilo módu, reklamu, etiketu, politiku… Prostě celou lidskou kulturu?

3. Lidé jako prasata

Minule jsem se zmínil o tom, že silný orgasmus může u ženy spustit ovulaci i v jiné části menstruačního cyklu než normálně. Existuje ale ještě další spouštěč. Už dlouho se ví, že se mužským potem vylučuje androsteron – produkt rozkladu mužského pohlavního hormonu testosteronu.

Jedna studie prokázala, že ovulaci může u žen spustit právě zápach mužského potu. Opět to má evoluční logiku. Čím víc testosteronu, tím má muž ostřejší rysy, mohutnější ramena, svalnatější bicepsy, dominantnější chování… Takové „silné samce“ s kvalitními geny ženy podvědomě hledají, a to i čichem. A aby to celé „klaplo“, potřebují být právě plodné.

Hodně androsteronu obsahuje nejen propocené tričko z posilovny nebo drahé lanýže, ale i levný celer. Takže pánové, vzhůru do nejbližší zeleniny!

Anketa

Jak moc podle vás souvisí vztah se sexem?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články