fb pixel Přehřátý český trh práce chladne. Volných pracovních míst je poprvé za více než čtyři roky méně než 300 tisíc – G.cz
Vyhledávání

Přehřátý český trh práce chladne. Volných pracovních míst je poprvé za více než čtyři roky méně než 300 tisíc

Zdroj: Profimedia

Podle nejnovějších údajů Ministerstva práce a sociálních věcí je počet volných pracovních míst poprvé za více než čtyři roky nižší než 300 tisíc. Co to pro nás znamená? Čtěte aktuální komentář Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 8.11.2022, 10:22

Volných míst ubývá

Míra nezaměstnanosti v Česku vykázala v říjnu podle očekávání úroveň 3,5 procenta. Česko tak má nadále nejnižší nezaměstnanost v celé EU. Nezaměstnanost v Česku je nižší i než v Japonsku, což je učebnicový příklad země s dlouhodobě extrémně nízkou mírou nezaměstnanosti.

I tak je však patrné určité ochlazování nadmíru přehřátého českého trhu práce. Počet hlášených volných pracovních míst totiž letos v říjnu klesl pod úroveň 300 tisíc, a to vůbec poprvé od května 2018. Jinými slovy, trh práce v Česku nadále zůstává přehřátý, ovšem nejméně za posledních takřka 4,5 roku. To je projev ekonomického útlumu, jímž české hospodářství prochází a který bude ještě patrnější v příštích měsících a v příštím roce.

Energetická drahota a obecná inflace a snižování kupní síly u nás i v zahraničí, které je provází, zhoršuje odbytové možnosti českých zaměstnavatelů, kteří jako ostatní současně čelí rostoucím cenám energií. Tento dvoustranně nepříznivý tlak na jejich hospodaření ještě zesílí v příštím roce, pročež trh práce v Česku bude dále chladnout.

Nakonec se tak bude nejen dále snižovat počet volných pracovních míst, ale začne znatelněji narůstat míra nezaměstnanosti. Ta za letošní rok vykáže průměrnou úroveň 3,5 procenta, v roce 2023 už to budou celoročně rovná čtyři procenta.

Podobné články

Doporučujeme

Další články