Představitelka Harley Quinn se předvede v roli krasobruslařské legendy ve snímku Já, Tonya

Obrázek uživatele Martin Miko
26.2.2018, 17:02

Životní příběh natočený podle legendární americké krasobruslařky Tonyi Hardingové, která má za sebou spoustu neuvěřitelných, avšak skutečných událostí, vypráví o jednom z nejsenzačnějších skandálů v historii sportu. Ačkoliv se Tonya Hardingová stala vůbec první krasobruslařkou, která dokázala během závodu skočit trojitého axela, tak je bohužel spojována s neslavným útokem na svou olympijskou sokyni Nancy Kerriganovou. V roce 1994 ji totiž na objednávku nechala přepadnout maskovaným mužem, který ji zbil ocelovou tyčí.

Film Já, Tonya mapuje životní cestu krasobruslařky Hardingové

Snímek Já, Tonya od režiséra Craiga Gillespieho přináší absurdní, drzé a nemilosrdné vyzobrazení životní cesty a sportovní kariéry Tonyi Hardingové, která byla známá nejen pro své vzestupy, ale především pro své pády. Film zdobí úchvatná proměna Margot Robbie v ohnivou Tonyu. Margot si pamatujeme z filmů jako Vlk z Wall Street nebo Sebevražedný oddíl, kde se představila v roli Harley Quinn. Mistrovský výkon ve filmu předvede Allison Janney v roli její neúprosné matky LaVony.

V roce 1991 Tonya Hardingová vyhrála mistrovství Spojených států v krasobruslení a stala se vůbec první ženou, která v závodě úspěšně skočila trojitého axela. O tři roky později se zapletla do největšího skandálu sportovní historie a po nechvalně proslulém útoku na soupeřku Nancy Kerriganovou při národní kvalifikaci v Detroitu byla navždy vyloučena z Americké krasobruslařské asociace. Útok zosnoval Hardingové exmanžel Jeff Gillooly a jeho neohrabaní kumpáni, včetně Shawna Eckardta, Tonyina bývalého bodyguarda.

Sága Tonyi Hardingové stvořila svět 24hodinových televizních zpravodajských cyklů a definovala tak celou éru kabelového vysílání, jež zaplnily ty nejvíce šokující skandály ze světa sportu, zábavy i politiky, do posledního dechu rozebírané na obrazovkách kanálů jako CNN a bulvárních zpravodajských pořadů Hard Copy a A Current Affair.

Kdo byla Tonya Hardingová ve skutečnosti? Co tušila o útoku na Nancy Kerriganovou a kdy se o něm dozvěděla? Bez nejmenších pochyb byla Tonya opravdovým sportovním talentem, vyrostla ovšem na špatném místě, na americkém severozápadě v domácnosti plném násilí. Na rozdíl od své soupeřky Nancy Kerriganové rozhodně nenaplňovala představy veřejnosti o typické krasobruslařce. Byla ale skutečně tím chladknokrevným monstrem, kterého z ní udělala média?

Životopisný snímek o krasobruslařce sbírá filmové ceny a nominace

Za svůj výkon ve filmu Já, Tonya sklízí Margot Robbie chválu v superlativech, filmové ceny i nominace, včetně nominace na Zlatý Glóbus a Oscara. Jakmile se Gillespie ujal režie filmu, začala transformace herečky do podoby Tonyi Hardingové na přelomu 80. a 90. let, kdy byla na vrcholu kariéry. Herečka prostudovala hodiny záběrů na YouTube a ESPN a zcela se ponořila do pečlivě zmapovaného incidentu s Kerriganovou, ke kterému došlo v pozdní fázi Hardingové krasobruslařské kariéry.

Film se natáčel v Atlantě v průběhu pouhých třiceti dní, což Robbie poskytlo jen minimum času pro proměnu z Hardingové ve věku dospívající dívky až do období dospělosti. Herečka úzce spolupracovala s kostýmní návrhářkou Jennifer Johnsonovou, vlasovou stylistkou Mary Everettovou a uměleckou maskérkou Deborah La Miou Denaverovou. Ta za použití stínovacích technik v oblasti brady, spodní čelisti a tváří dokázala proměnit tvar obličeje Margot Robbie a dosáhnout tak podobnosti s Tonyou Hardingovou. Specialista na prostetické masky Vincent Van Dyke za pomoci drobných úprav proměnil Margot v Tonyu po čtyřicítce. Pokud jde o bruslařské scény, Robbie trénovala s pohybovým koučem, který ji pomohl cítit se na ledě jistěji a zlepšit celkový projev. V některých případech ji zastoupily dvojnice nebo dokonce filmové triky.


Komentáře