Před 96 lety byla objevena Tutanchamonova hrobka: 21 historických fotek z této akce v ‚původních‘ barvách – G.cz
Vyhledávání

Před 96 lety byla objevena Tutanchamonova hrobka: 21 historických fotek z této akce v ‚původních‘ barvách

+ DALŠÍCH 16 FOTEK + DALŠÍCH 17 FOTEK

Podívejte se do tváře na pohřební masce legendárního egyptského vládce tak, jak ji poprvé spatřili archeologové, když odklopili víko rakve. Ačkoli k tomu došlo až značnou dobu poté, co do hrobky poprvé pronikli.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 4.11.2018, 11:33

Hra s fotkami

4. listopadu 1922 pronikl poprvé Howard Carter v Údolí králů do hrobky faraona Tutanchamona, jejíž následný průzkum pak trval dalších několik let. Vznikla při něm bohatá fotodokumentace, ovšem černobílá – a to se před časem pokusil napravit kolorovač fotek Jordan Lloyd, který se zabývá tím, že slavným černobílým historickým snímkům propůjčuje jejich ‚původní‘ barvu. A zabývá se tím co možná nejpoctivěji.

Konkrétně tento projekt mu zabral přes půl roku, přičemž značnou část času nevěnoval ani tak samotnému kolorování fotek, jako spíše hledání autentických barev, které odpovídají původnímu prostředí a artefaktům.

Podívejte se na ‚zrestaurované‘ fotografie seřazené dle chronologické posloupnosti – slavný snímek z prvního vstupu do srdce Tutanchamonovy hrobky proto najdete až na konci; ale i to, co tomu předcházelo, stojí za vidění:

Původní černobílé fotografie pořídil egyptolog Harry Burton a jejich současné kolorování probíhalo ve spolupráci s Griffithovým institutem v Oxfordu a německou společností SC Exhibitions pro výstavu Objevení krále Tutanchamona.

A jak taková rekonstrukce a kolorování starých černobílých fotek probíhá, ukazuje stručně, rychle a výstižně následující krátké video:

A ještě se podívejte na 7 zajímavých fotek z (ne)dávné historie, nad kterými se pozastavíte. Je mezi nimi i detailní fotka dveří vedoucích do srdce Tutanchamonovy hrobky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články