fb pixel
Vyhledávání

Před 78 lety byl vydán příkaz k popravě 22 tisíc lidí: tohle odstartovalo Katyňský masakr

Prominenti nebyli žádoucí pro komunistický režim SSSR, se kterým nesouhlasili. Těla byla pohřbívána do neoznačených masových hrobů, exhumace proběhla až po letech. Mezi zabitými byl například Jakub Wajda, otec režiséra Adrzeje Wajdy. Polský hřbitov katyňských obětí + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Byli vysoce postavenými důstojníky, byli to prominenti, inteligence... Museli jít, protože jinak by mohli ohrozit komunistický režim v SSSR. Povraždění minimálně 22 tisíc válečných zajatců vešlo ve známost jako Katyňský masakr. Rozkaz k němu byl vydán 5. března 1940.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.3.2018, 18:00

Likvidace vlivných

Bylo 5. března 1940 a sovětské politbyro včetně Josifa Stalina z Moskvy vydalo příkaz k popravě tisíců příslušníků polské inteligence, důstojníků a prominentů. Stalo se tak poté, co komisař Lidového komisariátu vnitřních záležitostí Lavrentij Berija upozornil na to, že pro sílu komunismu a pevnou pozici SSSR není dobré nechávat takto vlivné lidi naživu. Jejich nepřátelský postoj vůči režimu byl pak na rozkazu uveden jako oficiální důvod likvidace.

Rusové drželi válečné i civilní zajatce na několika místech doma, na Ukrajině, ale i v Bělorusku. Hlavní vraždění pak proběhlo především na třech místech, kde bylo drženo nejvíc vězňů; v Kalininu, Charkově a Katyni, podle které celá akce získala název. Ve zmíněných lokacích bylo zabito 15 tisíc lidí, z dalších oblastí pak vzešlo minimálně dalších deset tisíc těl a likvidace pokračovala i v roce 1941. Protože se historici přou, které čistky přímo zahrnovat pod Katyňský masakr, finální čísla zmasakrovaných se různí, pohybuje se to v rozmezí 15 - 28 tisíc. Mezi zabitými byl například bratr premiéra polské exilové vlády, generál Franciszek Sikorski či Jakub Wajda, otec režiséra Andrzeje Wajdy, který o události natočil kultovní snímek.

Prokletá tragédie

Trvalo desetiletí, než se Rusové ke katyňským zločinům přiznali. Dlouho celou věc svalovali na Německo a myli si nad vražděním ruce. Že pobili obrovské množství lidí a bez ladu a skladu je hrnuli do neoznačených hromadných hrobů, to uznal teprve v roce 1990 Michail Gorbačov, který to označil za "zločin stalinismu". První hroby navíc objevila německá armáda už v roce 1943. Až ve zmíněných 90. letech ale Rusové vydali dokumenty a souřadnice všech hrobů. Pak začala exhumace a ukládání těl k důstojnějšímu odpočinku.

V roce 2010 uplynulo od událostí v Katyni přesně 70 let. Při cestě na výroční pietní akt zahynul prezident Lech Kaczyński s manželkou Marií a další významní představitelé Polska při pádu letounu Tupolev Tu-154. Historická tragédie je tak poznamenána další smrtí. Skoro jakoby byla prokletá...

A tady čtěte o masakru v texaském Wacu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články