Trocký vs. Stalin
Lev Davidovič Trockij patřil při bolševické revoluci v Rusku k nejpřednějším osobnostem. Významný komunista, revolucionář a marxistický teoretik působil mimo jiné jako velitel vojsk Rudé armády během ruské občanské války a zkraje 20. let patřil k nejmocnějším lidem v Rusku. Jeho pozice významně utrpěla v roce 1924 po smrti Vladimíra Iljiče Lenina. Na jeho místo v čele Sovětského svazu si totiž kromě Trockého dělal zálusk i Josef Stalin, pro kterého se tím pádem Trocký okamžitě stal veřejným nepřítelem číslo jedna.
Stalinovi se podařilo Trockého nechat vyloučit z komunistické strany a následně ho i vypovědět ze Sovětského svazu jako nepřítele tvořícího ilegální opozici a pokoušejícího se o převrat. Stalinská propaganda udělala z Trockého židobolševickou zrůdu. Přitom víceméně jediným důvodem, proč v mocenském sporu vyhrál Stalin, bylo to, že byl mnohem více flexibilní a vypočítavý v získávání stranické podpory, kdežto intelektuál Trockij se prostě jen domníval, že jeho geniální myšlenky budou všichni automaticky přijímat.
Trockij uprchl nejprve do Turecka a odtud pak přes Norsko uprchl do Mexika. V Rusku mezitím probíhaly Stalinem řízené trockistické čistky, během kterých byli Trockého přívrženci popravováni a posíláni na smrt do gulagů. Stalinovým cílem bylo jediné, nechat ze světa sprovodit i samotného Trockého. V roce 1940 byl podniknut agenty NKVD první atentát, který Trocký přežil. Když na něj o několik týdnů později na Stalinův rozkaz zaútočil horolezeckým cepínem španělský komunista Ramón Mercader, utrpěl Trockij proražení lebky a druhého dne na následky zranění zemřel.
Mercader v Mexiku dostal za vraždu nejnižší možný trest 20 let odnětí svobody. Před soudem vystupoval Mercader s falešnou identitou a jeho pravá totožnost vyšla najevo až po deseti letech ve vězení. Když byl v roce 1960 propuštěn, odstěhoval se na Kubu, odkud se chtěl přesunout do Sovětského svazu. Málo se ví o tom, co Mercader dělal a kde pobýval během necelého roku, kdy se pokoušel o svůj riskantní přesun. S falešnou identitou pobýval v tehdejším Československu, kde žil ve vile těsně za Prahou.
Obec Jevany ve Středočeském kraji je dnes známá hlavně jako bydliště celebrit, nicméně za minulého režimu zde komunistické ministerstvo vnitra mělo několik konspiračních vil. V jedné z nich pojmenované Elinka žil spolu s ochrankou údajný kubánský revolucionář Ramon Lopez. Jak se ale ukázalo, jednalo se o Mercadera, kterého zde ukrýval osobně ministr vnitra Barák instruovaný přímo z Moskvy. Mercader zde směl mluvit jen s prověřenými osobami za asistence tlumočníka. O vraždě Trockého mluvit nechtěl, ale nikdy jí nelitoval a považoval ji za správnou. Dnes ve vile Elinka žije producent Petr Kratochvíl s rodinou, v 90. letech tu s ním žila i jeho předchozí manželka, zpěvačka Lucie Bílá.
Zde se můžete podívat na to, co nejraději jedl Stalin a další diktátoři.