fb pixel Před 50 lety byl uzákoněn pětidenní pracovní týden: příliš dřiny škodí všem – G.cz
Vyhledávání

Před 50 lety byl uzákoněn pětidenní pracovní týden: příliš dřiny škodí všem

Zdroj: Pixabay

Ne úplně všechno, co přinesl minulý režim, bylo špatné. Je tu i jedna pozitivní věc a tou je pětidenní pracovní týden. Jistě, čtyřdenní by byl ještě lepší, ale nepředbíhejme. Ještě v 60. letech byly totiž normální tzv. pracovní soboty, které se střídaly s těmi nepracovními. Děsivé, viďte? Dne 21. září 1968, tedy přesně před 50 lety, však došlo k uzákonění zmíněného pětidenního pracovního týdne. Ale ani to bohužel neznamenalo konec práce o víkendu.

Václav Roman
Václav Roman 21.9.2018, 13:03

Příliš práce škodí

Dnes je pátek, což znamená, že až splníte své dnešní pracovní povinnosti, tak hodíte všechno za hlavu a ponoříte se do víru víkendových radovánek. Kéž by tomu tak bylo, říká si teď asi většina z vás, protože budete muset udělat něco pro svého zaměstnavatele víkend nevíkend.

Jak už jsme uvedli v úvodu, dříve se pracovní soboty střídaly s těmi nepracovními. Týden co týden. Zkrátka jednou za čtrnáct dní se pracovalo šest dní a byla volná jen neděle. Navzdory tomu, že vyhláška č. 63 z roku 1968 pracovní soboty zrušila, tak čas od času tehdejší vláda rozhodla, že se bude makat i v sobotu. A nejenom makat, i do školy se muselo chodit. Mělo to co dělat s tím, aby se splnila pětiletka.

V 80. letech začalo být zase zle, mimořádných pracovních sobot přibývalo, že za chvilku nebyly ničím mimořádným. A teď se podržte, někdy byla jako pracovní určena i neděle! To se dělo v případech, kdy svátky jako Vánoce nebo 1. máj připadaly na nějaký pracovní den. Zkrátka se to muselo napracovat. Zhůvěřilost. Pracovní neděle byla třeba 5. května 1985, a pak hned týden na to. Tehdy to bylo tak, že se místo toho nešlo do práce v týdnu.

A teď do současnosti. Neděle se u nás už sice neruší a lidé o víkendu pracují jen z vlastní vůle. Ale pořád je co zlepšovat. V některých vyspělých zemích pokud připadá svátek na den volna, tak se přesouvá volno například na pondělí. A svátek se ctí. Třeba to jednou taky takhle daleko dopracujeme.

Třídenní víkend? Proč ne?

Od věci by nebyl ani čtyřdenní pracovní týden. Dobře odpočatý a zrelaxovaný zaměstnanec odvede více práce (a lépe), než unavený a zpruzený. Už se to testovalo a mělo to úspěch. Uveďme příklad novozélandské firmy Perpetual Guardian, která provedla revoluční experiment, když nechala svých 240 zaměstnanců chodit po dva měsíce do práce jen čtyři dny v týdnu. Za stejnou mzdu nutno dodat. A výsledek? Méně stresu, více motivace, větší chuť pracovat a zvýšená produktivita.

Ono by to šlo. Jen chtít. Najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem a nechodit jen do práce, abyste pak v důchodu zjistili, že máte hodně peněz a nemáte je za co utratit. To už bude pozdě.

Dnes je pátek, což znamená, že až splníte své dnešní pracovní povinnosti, tak hoďte všechno za hlavu a ponořte se do víru víkendových radovánek. Ano, to udělejte. Nechte v práci služební telefony a užijte si víkend.

A když už jsme u práce, už jste zkoušeli wwoofovat?

Podobné články

Doporučujeme

Další články