fb pixel Straight Outta Compton znamenala revoluci: 6 zajímavostí o zásadní hiphopové kapele N.W.A – G.cz
Vyhledávání

Straight Outta Compton znamenala revoluci: 6 zajímavostí o zásadní hiphopové kapele N.W.A

Letos v srpnu to bude 34 let, co vyšla zásadní hiphopová deska kapely N.W.A. pod názvem Straight Outta Compton. Definovala podstatu gangsta rapu a svými kontroverzními texty, které byly plné vulgarit, násilí a drog, si na konci 80. let podmanila USA. I přes bojkot mainstreamových médií se N.W.A. podařilo prodat přes 10 milionů nosičů a ovlivnit celou následující generaci pouličního rapu 90. let. Obrovský zájem o kapelu vzkřísil zejména životopisný snímek z roku 2015 pojmenovaný podle nejzásadnější desky kapely.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 15.6.2022, 08:26

Kapela N.W.A. byla založena mladým rapperem Eazy-E, který se živil prodejem marihuany, a manažerem Jerrym Hellerem. Rozhodli se spolu založit nahrávací společnost Ruthless Records. Eazy-E se spojil skrz comptonského prodejce rapových desek s DJem, který si říkal Dr. Dre. Později se ke kapele připojil DJ Yella, MC Ren, producent Arabian Prince a rapper Ice Cube, jenž zároveň psal kapele i texty. Zkratka N.W.A. znamená niggas with attitudes neboli negři s postojem. Zde je 6 zajímavostí o kapele, jež dokázala dát rapu směr, kterým se řídil následující desetiletí.

1) FBI pomohla kapele prodávat víc desek

Po vydání desky Straight Outta Compton se některé písně, jako například Fuck the Police, nelíbily policejním orgánům a kapela se tak dostala do hledáčku konzervativní organizace Focus on the Family. Jednoho dne přišel do nahrávacího studia Ruthless Records dopis od zastupujícího ředitele FBI Milta Ahlericha. Ten kapele N.W.A. doporučil, aby některé písně z desky na koncertech nezazněly, jelikož podněcují k násilí a neúctě k policii. Kapela se rozhodla, že dopis zveřejní v médiích, což jí pomohlo k většímu prodeji desek.

2) Píseň „Fuck The Police“ po vydání desky hrálo jen jedno rádio

Když v roce 1988 vyšla deska Straight Outta Compton, tak všechny radiostanice písně z alba ignorovaly, ačkoliv se jednalo o potenciální hity. Jedinou rozhlasovou stanicí na světě, která v roce 1989 hrála píseň „Fuck The Police“, byla australská stanice Triple J. Až po uplynutí 6 měsíců na naléhání australské vlády a policie se píseň ve vysílání přestala objevovat. Posléze byla píseň oficiálně zakázána a DJ, který byl zodpovědný za její hraní, byl vyhozen. Jako odvetu hráli diskžokejové z rádia píseň Express Yourself ve 24hodinové smyčce.

3)Rapper Eazy-E byl pozván na oběd s prezidentem

V roce 1991 byl Eazy-E pozván na oběd s americkým prezidentem Georgem Bushem a skupinou republikánských senátorů. Lídr kapely N.W.A. údajně daroval velký obnos peněz republikánské straně. Fanoušci i média však tuto událost poměrně dlouhou dobu řešili. V písni No Vaseline od Ice Cube se rapper vymezuje od Eazy-E ve verši, kde naznačuje, že nepotřebuje večeřet s prezidentem.

4) Reálná jména členů kapely nebyla příliš gangsterská

Arabian Prince, DJ Yella, Dr. Dre, Eazy-E, Ice Cube a MC Ren se v reálném životě jmenovali Kim Nazel, Antoine Carraby, Andre Romelle Young, Eric Lynn Wright, O`Shea Jackson a Lorenzo Jerald Patterson, což moc gangstersky neznělo. Reálně však nikdo z kapely nebyl gangster, tedy kromě Eazy-E, který si údajně dokázal prodejem marihuany vydělat až čtvrt milionu dolarů.

5) První deska, co obdržela nálepku Parental Advisory

Deska Straight Outta Compton se stala první deskou na světě, která získala na svůj obal nově zřízenou nálepku Parental Advisory upozorňující na explicitní obsah. Dle kontextu doby se spíše jednalo o tabuizovaná témata, o kterých se doposud moc nemluvilo. Šlo například o násilí a šikanu ze strany policie, které byly páchány na mladých Afroameričanech, nebo o špatné sociální podmínky lidí žijících ve vyloučených oblastech.

6) Autobiografický film o kapele zvedl zájem o jejich tvorbu

Na autobiografickém snímku Straight Outta Compton se pracovalo již od roku 2012 a vyšel o 3 roky později. Film zachycuje autenticky historii vzniku kapely a její vzestupy a pády. Zajímavé je, že poté, co film vyšel v kinech, se rapidně zvedl zájem o hudbu nejen kapely N.W.A., ale i sólo projektů jednotlivých členů kapely (Dr. Dre, Ice Cube). Dr. Dre dokonce vydal svou třetí a údajně poslední studiovou desku Compton v době, kdy do kin přicházel film Straight Outta Compton, na jehož tvorbě se sám podílel.

A zde je historie Ramones, kteří položili základy punk-rockové muziky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články