Před 127 lety zemřel po sebevraždě Vincent van Gogh. 6 zajímavostí o legendárním malíři

Obrázek uživatele Martin Miko
29.7.2017, 09:07

Vincent van Gogh byl jedním z nejslavnějších a nejvlivnějších umělců všech dob a zároveň jednou z nejznámějších osobností nizozemské historie. Během svého života se však nedočkal žádného většího uznání. Po sebevraždě zastřelením ale jeho popularita vzrostla do obřích rozměrů. Co se týče stylu, zapadal do fauvismu, expresionismu a abstrakce. Jeho tvorba patří všeobecně mezi nejdražší na světě, van Goghova díla se prodávají v řádech desítek milionů dolarů. Zde je 6 zajímavostí o životě tohoto umělce, který zemřel přesně před 127 lety.

1) Během svého života vytvořil přes 2000 děl

Ačkoliv Vincent van Gogh během svého života tvořil pouhých zhruba 10 let, přesto dokázal vytvořit přes 2000 obrazů a kreseb. Odhadem se jednalo o cca 900 maleb a 1100 kreseb. S malováním začal už během dob, kdy pracoval jako horník. Nejdříve trénoval pouze skici uhlem, poté se na rady svého bratra Thea rozhodl, že se bude malování věnovat intenzivněji a bral si dokonce i kurz malování. Následně si nalezl vlastní styl, který ho vynesl ke hvězdám. Bohužel ale docenění došel až po smrti.

2) Byl velkým milovníkem psaní dopisů

Údajně za svůj život napsal více dopisů, než nakreslil obrazů. Během svého života jich napsal několik tisíc a to především svému bratrovi a zároveň nejlepšímu příteli Theovi, který byl o 4 roky mladší než on. Tomu údajně poslal 652 dopisů, které byly zveřejněny až v roce 1914. Dopisy pravidelně psal všem přátelům a známým, ženám, které ho okouzlily, nebo i na místa, která někdy v životě navštívil a seznámil se tam s místními lidmi.

3) Během svého života prodal jen jeden obraz

Ačkoliv byl Vincent van Gogh neuvěřitelně talentovaný, přesto se mu během svého života podařilo prodat jen jeden jediný obraz. Van Gogh se navíc celý svůj život potýkal s chudobou a během svého života se mu vůbec nepodařilo prorazit jako malíř. Jediný obraz, který se mu podařilo prodat, se jmenoval The Red Vineyard a prodal ho v Belgii za 400 franků, a to 7 měsíců před svou smrtí.

4) Ve skutečnosti si neuřízl celé ucho, ale pouze lalůček

Známý je příběh o tom, jak si van Gogh uřízl ucho. Ve skutečnosti je to ale mýtus. Uřízl si totiž pouze část ucha zvanou lalůček a to vše při hádce se svým přítelem malířem Paulem Gauguinem. Stalo se tak v roce 1888. Odřízlou část ucha prý následně umyl a daroval prostitutce. Za vším byla jeho celoživotně nevyrovnaná psychika a časté pití absinthu, který v 19. století obsahoval halucinogenní látky a mnoho pijáků se po něm zbláznilo.

5) Jeho nejslavnější dílo vzniklo v blázinci

Nejslavnější obraz Vincenta van Gogha pod názvem Starry night neboli Hvězdná noc vzniklo v psychiatrické léčebně v Saint Rémy de Provence ve Francii. Obraz zobrazuje pohled z okna jeho pokoje. Do léčebny se nechal van Gogh zavřít dobrovolně a údajně se mu tamní prostory staly obrovskou inspirací pro tvorbu, která se posunula v mnoha ohledech. Navíc se zde prý zcela zotavil po psychickém blouznění, které bylo spojeno s uříznutím části ucha.

6) Zemřel ve věku 37 let

Van Gogh spáchal sebevraždu střelbou do hrudi. Neexistují však žádní svědci, dokonce ani žádná zbraň nikdy nebyla nalezena. Tento čin spáchal buď na poli, které zachytil na jednom ze svých posledních obrazů anebo ve stodole. Po střelbě se však dokázal dostat do města Auverd. O jeho záchranu se dokonce pokoušeli dva lékaři, avšak žádný z nich nebyl chirurg, proto mu nemohla být kulka z hrudi odstraněna. Zemřel na infekci z rány. Po smrti se z něj postupem času stal jeden z nejuznávanějších umělců všech dob a ti nejbohatší sběratelé a nejvěhlasnější muzea se dnes perou o jeho díla.

Zde si přečtete o tom, jak Alice Cooper našel doma ve skříni obraz Andyho Warhola po 40 letech.


Komentáře