2 000 za 10
Ačkoliv Vincent van Gogh během svého života tvořil pouhých zhruba 10 let, dokázal namalovat přes 2 000 obrazů a kreseb. Odhadem se jednalo o cca 900 maleb a 1 100 kreseb. S malováním začal už v době, kdy pracoval jako horník. Nejdříve trénoval pouze skici uhlem, poté se na rady svého bratra Thea rozhodl, že se bude malování věnovat intenzivněji, a dokonce se zapsal i na kurz. Následně našel vlastní styl, který ho vynesl ke hvězdám, bohužel až po smrti; za svůj předčasně skočnený život prodal jen jediný výtvor. Jmenoval se The Red Vineyard a udal ho v Belgii za 400 franků 7 měsíců před svou smrtí.
Možná by to bylo jinak, kdyby se vydal cestou literáta. Pokud totiž umělec něco zbožňoval ještě víc než malování, bylo to psaní dopisů. Údajně napsal ještě více dopisů, než nakreslil obrazů. Během svého života jich napsal několik tisíc, a to především svému bratrovi a zároveň nejlepšímu příteli Theovi, který byl o 4 roky mladší než on. Tomu údajně poslal 652 dopisů, které byly zveřejněny až v roce 1914. Dopisy pravidelně psal všem přátelům a známým, ženám, jež ho okouzlily, nebo i na místa, která někdy v životě navštívil a seznámil se tam s místními lidmi.
Jak to bylo s uchem?
Známý je příběh o tom, jak si van Gogh uřízl ucho. Ve skutečnosti, jak už to bývá, je to ale mýtus. Uřízl si totiž pouze část ucha zvanou lalůček, a to vše při hádce se svým přítelem, malířem Paulem Gauguinem. Stalo se tak v roce 1888. Odřízlou část ucha prý následně umyl a daroval prostitutce. Za vším byla jeho celoživotně nevyrovnaná psychika a časté pití absinthu, který v 19. století obsahoval halucinogenní látky a mnoho pijáků se po něm zbláznilo.
Van Gogh nebyl výjimkou a tak na čas skončil v psychiatrické léčebně v Saint Rémy de Provence ve Francii. Právě tam namaloval své nesjlavnější dílo, Starry Night neboli Hvězdnou noc. Obraz zobrazuje pohled z okna jeho pokoje. Do léčebny se nechal van Gogh zavřít dobrovolně a údajně se mu tamní prostory staly obrovskou inspirací pro tvorbu, která se posunula v mnoha ohledech.
I když se mu po hospitalizaci na čas udělalo lépe, vnitřním démonům se úplně utéct nedá. Van Gogh spáchal sebevraždu ve 37 letech střelbou do hrudi. Neexistují však žádní svědci, dokonce ani žádná zbraň nikdy nebyla nalezena. K činu došlo buď na poli, které zachytil na jednom ze svých posledních obrazů, anebo ve stodole. Po střelbě se ještě dokázal dostat do města Auverd. O jeho záchranu se dokonce pokoušeli dva lékaři, avšak žádný z nich nebyl chirurg, proto mu nemohla být kulka z hrudi odstraněna. Malíř tak zemřel vlivem infekce, která se z rány rozšířila do celého těla. Jeho tvorba nicméně přežila. Postupem času van Gogh získal nálepku jednoho z nejuznávanějších umělců všech dob a ti nejbohatší sběratelé a nejvěhlasnější muzea se dnes perou o jeho díla.
Zde si přečtete o tom, jak Alice Cooper našel doma ve skříni obraz Andyho Warhola po 40 letech.