fb pixel
Vyhledávání

Před 12 lety zemřel Simon Wiesenthal. 5 zajímavostí o legendárním lovci nacistů

Pro jedny je Simon Wiesenthal hrdinou, jiní ho považují za lháře a podvodníka.
Zdroj: latimes.com

20. září 2005 zemřel ve věku 96 let Simon Wiesenthal. Původně ukrajinský židovský architekt proslul po druhé světové válce jako lovec nacistů, kterému se podařilo vypátrat a pohnat před spravedlnost několik prominentů nacistické totality. Co byste o něm měli vědět?

Jan Palička
Jan Palička 20.9.2017, 15:36

1) Ukrajinský architekt vystudovaný v Praze

Simon Wiesenthal se narodil poslední den roku 1908 ve městě Bučač nedaleko ukrajinského Lvova. V době jeho narození spadalo toto město pod Rakousko-Uhersko, v meziválečném období pak bylo součástí Polska. Když Wiesenthalův otec v roce 1915 padl na východní frontě první světové války, přestěhoval se zbytek rodiny do Vídně. Simon Wiesenthal celé mládí rád kreslil a po vystudování střední školy se rozhodl pro studium architektury, které dokončil na pražské ČVUT v roce 1932. Jako architekt se živil až do vypuknutí druhé světové války.

2) Nacisté zabili většinu jeho rodiny

Když na základě paktu Molotov-Ribentrop obsadili v roce 1939 Lvov, kde v té době Wiesenthal žil, začala jeho rodina naplno pociťovat nacistickou zlovůli. Nejprve byl zatčen jeho nevlastní otec jako židovský kapitalista a zemřel na následky mučení ve vězení, posléze byl zastřelen Wiesenthalův bratr. Jeho matka byla převezena do koncentračního tábora Belzec, kde byla zabita a rovněž matka Wiesenthalovy manželky Cyly byla zavražděna, když odmítla opustit svůj byt, který obsadili nacisté. Wiesenthal se svou chotí během holocaustu ztratili 89 příbuzných. Oba manželé naštěstí válku přežili a v roce 1945 se po čtyřletém odloučení opět dali dohromady a zplodili dceru Paulinku.

3) Vězeň z koncentračních táborů, který se pokusil o sebevraždu

Simon Wiesenthal poprvé padl do nacistického zajetí v roce 1941, kdy byl spolu s manželkou internován ve lvovském ghettu, kde již nemohl pracovat jako architekt a musel se živit jako mechanik. Od deportace na Sibiř ho zachránily jen úplatky a místo toho byl přesunut do koncentračního tábora Janowska. Zde se mu podařilo za pomoci polských odbojářů pomoci uniknout své ženě a následně sám uprchl před masovým vyvražďováním v roce 1943. Rok na to byl opět zajat a umístěn zpět do tábora, kde si v zoufalství podřezal žíly a pokusil se tak neúspěšně o sebevraždu. Následně putoval do tábora Plaszow poblíž Krakova, odtud do Gross-Rosenu a Buchenwaldu. Osvobození se dočkal Simon Wiesenthal v koncentračním táboře Mauthausen.

4) Poválečný dokumentarista nacistických zločinů a lovec nacistů

Po skončení druhé světové války se Simon Wiesenthal již ke kariéře architekta nevrátil a namísto toho zasvětil svůj život odhalování nacistických zločinů, jejich pečlivé dokumentaci a vyhledávání nacistů, kteří s koncem války unikli spravedlnosti. Wiesenthal spolupracoval s předchůdcem CIA OSS, s kontrarozvědkou americké armády působil i jako předseda židovského ústředního výboru v americké okupační zóně Rakouska. Jím shromážděné důkazy posloužily v desítkách soudních procesů s odhalenými nacisty. V roce 1947 založil v Linci Židovské dokumentační středisko a jeho jméno nese rovněž Centrum Simona Wiesenthala v Los Angeles. Wiesenthal se podílel na dopadení Adolfa Aichmanna, Franze Stangla nebo Hermine Braunsteinerové.

5) Hrdina, nebo podvodník?

Najde se poměrně značné množství lidí, kteří Simona Wiesenthala spíše než za hrdinu, který pomáhal s dopadením nacistů, považují za velkohubého pohádkáře, který reálně k ničemu velkému nepřispěl a většinu svých úspěchů si buď zcela vymyslel nebo notně přikrášilil realitu ve svůj prospěch. Předseda Světového židovského kongresu Eli Rosenbaum například Wiesenthala obvinil z toho, že při skutečném pátrání po nacistických zločincích zcela selhal a je inkompetentním egomaniakem. Bývalý šéf Mossadu Isser Harel pak zpochybňuje, že by Wiesenthal měl reálný podíl na dopadení Adolfa Eichmanna a veškeré informace, které v daném případu poskytl, byly zavádějící nebo nepoužitelné.

A TADY si přečtěte o první vesmírné turistce Anuši Ansáriové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články