fb pixel
Vyhledávání

Pravidla mošťárny mohl režírovat Jan Svěrák. Proč český tvůrce odmítl životní šanci?

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Díky bohu za filmové adaptace slavných knih! Díky nim se všem maturantům lehce uleví při pohledu na dlouhé seznamy povinné četby. Snímkem, který vám jednu položku na listu může odškrtnout, jsou třeba i Pravidla mošťárny, jejichž literární předloha je klasikou americké literatury.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.3.2020, 13:57

Svěrák a DiCaprio? Mohlo být!

Oscar za nejlepší adaptovaný scénář; to je cena, kterou většina spisovatelů doma nemá. John Irving ale ano. Sám si totiž napsal filmovou verzi svého románu Pravidla mošťárny, aby si pojistil, že převod dramatického příběhu na plátno bude co nejvíce vyhovovat jeho představám. Dokonce si prosadil i malou roli pro sebe a pro svého syna Colina.

Příběh se točí kolem mladíka Homera (Tobey Maguire). Homer je nechtěné dítě, který celý svůj život strávil za zdmi sirotčince, kde se stal žákem doktora Larche (Michael Caine) - muže, který Homera naučil nejen jak být skvělým lékařem i bez diplomu, ale i jak být dobrým člověkem, který ví, co je správné. Homer ale chápe, že život není jen v ordinaci, a tak se vydá na jablečnou farmu, kde prožívá velkou lásku, ale i první střety s krutostí světa.

Dojemný snímek o smutku, radosti, především ale o dospívání a nabírání životních zkušeností patří do zlatého fondu americké kinematografie a díky Irvingově participaci je jednou z vydařenějších adaptací krásné literatury. Přesto ale mohl vypadat i jinak, než jak ho můžeme vidět dnes od 20 hodin na Prima MAX. Věděli jste, že ústřední postavu mohl klidně ztělesnit Tobeyho nejlepší kamarád Leonardo DiCaprio, nebo že režii mimo jiné nabídli našemu tvůrci Janu Svěrákovi?

Je to tak. Svěrák měl v USA jméno - jeho slavný film Ropáci získal roku 1988 studentského Oscara, což byl obrovský úspěch, následovaný ještě větším v roce 1995. Tehdy Svěrákův asi nejlepší fillm (rozhodně je to jeho největší divácký hit), drama Kolja, dostal Cenu Americké filmové akademie pro nejlepší cizojazyčný film. A tak ho producenti oslovili s Irvingovou látkou v rukách, Svěrák ale odmítl, protože se na to prý moc necítil a primárně se chtěl věnovat vlastním projektům.

Vzhledem k tomu, že Pravidla mošťárny posbírala sedm oscarových nominací, z nichž proměnila dvě - kromě té za scénář také tu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli, Michaela Caina - toho brzy hořce litoval, což později sám přiznal. No, nedá se nic dělat!

Podobné články

Doporučujeme

Další články