Prahu vyšoupl polský Krakov z prestižní ankety o nejlepší město světa. Proč asi?

Obrázek uživatele David Horak
21.12.2015, 16:12

Bilancování událostí roku 2015 je zvlášť hořké pro náš největší turistický cíl – Prahu. Česká metropole totiž propadla v prestižní anketě o nejlepší město světa. Že už by buřty z Václaváku netáhly?

Praha, která si alespoň v dílčích výsledcích každoroční ankety amerického magazínu Travel Leisure vedla v minulosti opakovaně dobře, letos z první desítky vypadla. Neúspěch české metropole navíc provází ta zajímavá okolnost, že ji v desítce nejlepších nahradil Krakov. Že by byli Poláci k hostům přívětivější?

Někdejší působiště arcibiskupa a pozdějšího papeže Jana Pavla II., v jehož blízkosti turisté navštěvují i středověké solné doly, se dostalo celosvětově na 7. místo a mezi evropskými městy je překvapivě dokonce třetí. Praha, která jak loni tak i předloni byla mezi evropskými městy na 7. příčce, letos z první desítky úplně vypadla.

Ať už české hlavní město vyklízí pozice přičiněním stále přetrvávající hrstky zlodějských taxikářů, kteří dodnes působí v jeho historické části, nebo k němu přispívá i muž s fyziognomií komunistického papaláše v čele země sympatizující s diktátory a papouškující ruskou propagandu, jde o nemilou zprávu pro celou republiku. Jak na své pověsti, tak i na turistickém ruchu tratí celá naše země jak na pověsti, protože obojí se od návštěvnosti hlavního města odvíjí.

Na druhou stranu, předmětná čtenářská anketa překvapuje celkem pravidelně. Kdo by čekal, že si turisté nejvíce považují New Yorku, San Francisca nebo Paříže, toho letos (stejně jako loni) muselo překvapit prvenství Kjóta – tedy města spojovaného více s politikou či ‚klimatickým protokolem‘ než s turistickým ruchem.

Nejlepší města světa 2015 (v závorce loňské umístění)

1. Kjótó, Japonsko (1)
2. Charleston, Jižní Karolína (2)
3. Siem Reap, Kambodža (4)
4. Florencie, Itálie (3)
5. Řím, Itálie (5)
6. Bangkok, Thajsko
7. Krakov, Polsko
8. Barcelona, Španělsko (8)
9. Kapské město, JAR
10. Jeruzalém, Izrael

Nejlepší města Evropy 2015

1. Florencie, Itáie (1)
2. Řím, Itálie (2)
3. Krakov, Polsko
4. Barcelona, Španělsko (5)
5. Istanbul, Turecko (3)
6. Budapešť, Maďarsko (6)
7. Sevilla, Španělsko (4)
8. Edinburgh, Skotsko (10)
9. Madrid, Španělsko
10. Paříž, Francie (9)

A nakonec se ještě podívejte na 8 důkazů, že Praha je ve skutečnosti hnusná a falešná.


Komentáře