fb pixel
Vyhledávání

Prahu čeká nájezd britských rowdies: Historie extrémních fotbalových nadšenců sahá až do středověku

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Obyvatelé Prahy jsou již několik dnů zásobováni informacemi o tom, že hlavní město v souvislosti s pohřbem Karla Gotta, ale i s kvalifikačním utkáním na EURO 2020 Česko : Anglie čeká doslova peklo. Do české metropole míří kromě fanoušků zesnulého Slavíka také neblaze proslulí angličtí rowdies. Co od divokých fotbalových nadšenců můžeme čekat?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 10.10.2019, 11:00

Divoši z Británie

Rowdies, hooligans... Je celkem jedno, který název si zvolíte, jedná se prostě o výtržníky, kterým se vzletně říká extrémní fanoušci. S láskou ke sportu ale jejich aktivita nemá nic společného a do Prahy jich údajně míří několik tisíc. Jejich cílem rozhodně není zážitek z fotbalu, ale spíš snaha porvat se a případně něco zničit. Své o tom ví například v Portu, kde letos v červnu opilí fanoušci rozmlátili několik barů a hospod a prali se s policií. Sám za sebe mluví fakt, že vůči rowdies se jasně vymezili i sami angličtí hráči. Trenér Gareth Southgate dokonce v týdnu na tiskové konferenci varoval britské fanoušky, aby na stadionu různými výstřelky neškodili svému týmu.

Proto není divu, že čeští ochránci zákona jsou nyní v pohotovosti. Policie chce být na možnost konfliktů připravená. Vytvořila speciální antikonfliktní jednotku čítající dvě stovky policistů, kteří ovládají angličtinu. Ty pak doplní jedenáct policistů z Anglie. Jejich hlavním úkolem bude komunikace s rozvášněným davem. Policie řadí zápas mezi nejrizikovější události, a tak jsou povolaní nejen dopravní policisté, ale i policisté na koních, nasazeni budou i těžkoděnci. Ze vzduchu bude vše monitorované pomocí vrtulníku.

Rváči s bohatou historií

Fotbalové chuligánství sahá v Anglii až do středověku a je staré jako fotbal sám. Původní bitky mladých výrostků postupně nabíraly na síle s tím, že k jejich organizovanosti došlo v 19. století. V průběhu 20. století fotbalové vandalství v Anglii výrazně vzrůstalo a vrcholem pak byla sedmdesátá a osmdesátá léta. Tvořily se skupiny, které byly přímo navázané na jednotlivé fotbalové kluby. Násilí na stadionech bohužel mělo někdy i velmi tragické následky. Hooligans někteří připisují i jistý díl viny na fotbalové tragédii v Hillsborough, kdy při utkání FC Liverpool a Nottinghamem Forest zemřelo 96 fanoušků.

Vše vygradovalo vyloučením britským klubů z UEFA, kam se vrátily až v devadesátých letech, kdy došlo k poklesu násilností na stadionech. Přesto tito rádoby fanoušci své národní fotbalové bohy ohrožovali a ohrožují dál. Právě kvůli fanouškům byla účast anglického týmu na mistrovstvích Evropy i světa opakovaně v ohrožení. Aby se situace neopakovala, a že se pořadatelé opravdu incidentů obávají i v Praze, potvrzuje fakt, že se zvažovalo i odložení pátečního zápasu, a to s ohledem na to, aby nebyla narušena pieta smutečního aktu v souvislosti s úmrtím Karla Gotta. Jak to celé dopadne, to všichni - a hlavně pak Pražené - zjistí a pocítí již tento pátek. Máte-li chatu, chalupu, srub nebo klidně jenom kus louky a stan, nikdy nebyla vhodnější chvíle vypadnout na víkend z metropole!

A zde se můžete podívat, jak si naše policie poradila pro změnu s opilými vodáky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články