fb pixel Praha centrem kryptosvěta: Non-Fungible Castle – G.cz
Vyhledávání

Praha centrem kryptosvěta: Non-Fungible Castle

Zdroj: Instagram - NFCastle

Lobkowiczké sbírky pořádají exkluzivní výstavu a konferenci věnovanou novým trendům v digitálním umění.

Martin Miko
Martin Miko 13.10.2021, 10:21

Praha jede v digitálním umění

Akce s názvem Non-Fungible Castle je výstava NFTs spojená s mezinárodní konferencí, která se v říjnu uskuteční v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. Událost, která přivede do Prahy špičkové odborníky a osobnosti ze světa stále populárnějšího digitálního umění, si dává za cíl zjistit možnosti propojování kultury, kryptoměn a moderních technologií, stejně tak jako sdílení historie s vizemi budoucnosti a trendy 21. století.

Pětidenní výstava v Lobkowiczkém paláci, která je přístupná pro návštěvníky zdarma a bude završena mezinárodní konferencí, přenášenou online, je na území České republiky svým rozsahem ojedinělá. Jejím pořadatelem jsou Lobkowiczké sbírky o.p.s., kulturní instituce, jež spravuje umělecké předměty shromážděné po staletí rodinou Lobkowiczů. Na výstavě Non-Fungible Castle budou představena díla, která v reálném světě fyzicky neexistují a je možné je vlastnit pouze v digitální podobě. A to jak originály vytvořené Lobkowiczkými sbírkami, tak práce jiných umělců, například dílo Stay Free od kontroverzního Edwarda Snowdena. Dalším z vystavených kusů bude hudba zkomponovaná Annou Marií Vilemínou, hraběnkou z Althannu, která nebyla hrána 250 let. V době jejího vzniku se totiž neslušelo, aby žena skládala hudbu. Dalším příkladem je obraz od Paola Veronese, jenž v sobě ukrývá další rozměr, viditelný pod rentgenem.

„Non-Fungible Tokens však nejsou pouze o nákupu digitálního umění. Vlastníkem NFT může být také patron projektu, který chce ukázat, že podpořil věc, která dává smysl,“ říká William Rudolf Lobkowicz, jenž celou akci organizuje. Zásadní částí programu je konference s mezinárodní účastí, která se koná na závěr programu, a jíž se zúčastní přední odborníci z řad galeristů, znalců NFT trhu, tvůrců, investorů, znalců technologie a zástupců komunit organizovaných v digitálním světě. Ve čtyřech panelech bude diskutována celá řada témat a otázek spojených s problematikou NFT, ale také kryptoměn. Akce má ambici ověřit, zda dává smysl propojovat tradiční umění s moderními uměleckými trendy ve virtuálním světě. Jedná se vlastně o svého druhu experiment. Čím může vysoká kultura ovlivnit a obohatit online svět a co naopak mohou nové formy digitálního umění přinést „klasickému“ umění? Může kulturní dědictví pracovat s blockchainem a vytvářet něco, co má kvalitu nad rámec virtuálního světa? Součástí akce bude rovněž aukce vybraných NFT a výtěžek z ní půjde na restaurační projekty památek a uměleckých děl Lobkowiczkých sbírek.

Výstava se koná v Císařském sále Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě od pondělí 11. do pátku 15. října, konference tamtéž v sobotu 16. října 2021. Vstupenky na konferenci jsou dostupné na www.nfcastle.com. Tisková konference k zahájení výstavy se uskuteční v pondělí 11. října od 9:00 v Císařském sále Lobkowiczkého paláce.

O NFTs

Non-Fungible Token (NFT) je revoluční koncept digitálních identifikátorů, používaných k certifikaci pravosti a vlastnictví aktiva. Těmi může být prakticky cokoliv, od obrazu přes hudbu až po text, nicméně existují pouze v digitálním světě. Naprosto zásadním prvkem u nich je nezfalšovatelné potvrzení jejich vlastnictví, které je zapsáno do decentralizované databáze transparentních online transakcí, takzvaného blockchainu.

O Lobkowiczkých sbírkách

Organizace Lobkowicz Collections, o.p.s. spravuje od roku 2002 umělecké sbírky rodiny Lobkowiczů, jež patří k nejstarším, nejrozsáhlejším a nejcennějším rodinným sbírkám v Evropě. Jejich součástí jsou jedinečná výtvarná díla, hudebniny či historické zbraně. Historie některých sbírkových předmětů dosahuje i více než tisíce let. Součástí sbírek je také knihovna s více než 65 tisíci svazky a rozsáhlý rodový archiv, jehož obsah dokládá mimořádné postavení mnohých členů rodu na evropské politické i kulturní scéně a svědčí také o intenzivní o po generace trvající mecenášské činnosti. V polovině minulého století zažily Lobkowiczké sbírky pohnuté období, když byly dvakrát krátce po sobě zkonfiskovány, nejprve nacistickým a vzápětí komunistickým režimem. Po přijetí restitučních zákonů na začátku devadesátých let 20. století se rodině většinu uměleckých předmětů podařilo dohledat a shromáždit zpět do svých rukou. Krátce poté byly tyto skvosty poprvé v historii jako celek zpřístupněny široké veřejnosti. Velká část předmětů z Lobkowiczkých sbírek je vystavena ve dvou stálých expozicích – v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě a na zámku v Nelahozevsi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články