fb pixel Posledním kauzám navzdory: 9 důvodů, proč podporovat Český rozhlas – G.cz
Vyhledávání

Posledním kauzám navzdory: 9 důvodů, proč podporovat Český rozhlas

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Okolo Českého rozhlasu v současné době není zrovna moc dobrá aura. Ukončení pracovní smlouvy legendárnímu českému publicistovi Jiřímu Černému a nákup luxusního vozidla značky Volvo za 1,35 milionu korun pro ředitele Reného Zavorala rozhodně nejsou dobré kroky. Nicméně nesmíme zapomínat, že se i tak jedná o instituci, které bychom si měli vážit. Zde je několik důvodů, proč bychom měli být Českému rozhlasu i nadále věrní.

Rom Jeremy
Rom Jeremy 26.2.2019, 16:19

1. Tradice téměř sto let

Jedná se o instituci s tradicí, která sahá až do roku 1923, kdy bylo zahájeno první tuzemské rozhlasové vysílání. Tehdy vysílalo ze stanu u letiště ve Kbelích a neslo název Radiojournal, což byl přímý předchůdce Československého rozhlasu. V rámci Evropy se jednalo o druhou nejstarší instituci tohoto druhu v Evropě.

2. Vysílá svůj obsah v 6 světových jazycích

Tohle bohužel moc lidí neví, ale Český rozhlas vysílá celoplošně čtyři stanice a navíc disponuje regionální sítí vysílání ve všech krajích. Nesmíme však zapomínat na to, že Český rozhlas vysílá do zahranicí v pěti světových jazycích. Konkrétně se jedná o angličtinu, němčinu, španělštinu, ruštinu a francouzštinu.

3. Součástí je zpravodajství iROZHLAS

Málokdo ví, že součástí Českého rozhlasu je i zpravodajský server iROZHLAS, který aktuálně přináší kvalitní zprávy z celého Česka i ze světa. Redakce tohoto zpravodajství byla dokonce nominována na cenu Křišťálovou Lupu za zpravodajství a publicistiku.

4. Bůh žehnej Zelené vlně

Tento rozhlasový pořad, který poskytuje řidičům dopravní zpravodajství na českých silnicích je tu s námi už od 60. let minulého století. Vysílá se po celý den, a to každou půlhodinu.

5. K poslechu vám postačí aplikace

Díky službě iRadio máte možnost poslouchat veškerá veřejnoprávní rádia živě. A navíc jsou zde podcasty a dokonce i audioarchiv, který každodenně narůstá o další a další zvukové stopy. V aplikaci máte navíc možnost si číst články. Je to skvělá věc.

6. Radio Wave má hlavu i patu

Sice se vám veškerý obsah na tomhle rádiu líbit nemusí, nicméně uznáváme, že se jedná o kvalitní projekt, na kterém si každý vybere to svoje. Základ je, že program vytváří generace, pro kterou je obsah stanice určen. A tak to má být.

7. Český rozhlas je vážně pro všechny

Je jedno, jestli jste dítě, politolog, hipster nebo fanoušek vážné hudby. Na Českém rozhlasu si přijde na své opravdu každý posluchač. To za ten rozhlasový poplatek ve výši 45 korun měsíčně za domácnost opravdu stojí.

8. Podle Petra Fialy kvůli zpravodajství a vzdělávání

"Význam veřejnoprávního Českého rozhlasu s ohledem na vývoj na mediálním trhu spíše vzrůstá. Má důležité funkce, ať už z hlediska vyváženého zpravodaství, vzdělávání, zábavy a prostoru pro umění včetně toho, které se netěší masovému zájmu publika. Kvalita řady pořadů je tradičně velmi vysoká. Bohužel některé kroky vedení Českého rozhlasu z posledního období vyvolávají obavy, zda svému poslaní ve všech směrech dobře dostojí," řekl pro G.cz předseda ODS Petr Fiala.

9. Podle Ivana Bartoše je to protiváha oligarchů

"Role Českého rozhlasu je neoddiskutovatelná pro zdravé fungování liberální demokracie. To platí stále více v době, kdy veřejný prostor od internetu, přes tisk, až po audiovizuální kanály informačně pokrývají mediální domy vlastněné oligarchy a největšími podnikateli, kteří mají logický zájem na určitém vývoji veřejného mínění, politického rozložení sil a fakticky i vytváření legislativy definující pravidla jak ve společnosti domácí, tak v kontextu EU. Stejně tak diskutabilní je netransparentnost vlastníků i financování některých dalších zejména privátních internetových informačních zdrojů. Vzhledem k typologii média, programové skladby i obsahu jednotlivých výstupů osobně hodnotím Český rozhlas jako instituci naplňující úlohu veřejnoprávního média. Český rozhlas a jeho stanice mám rád," uvedl na dotaz G.cz Ivan Bartoš (Piráti).

A zde jsou hlášky z posledního dílu seriálu Most!

Podobné články

Doporučujeme

Další články