fb pixel Poslední šance bát se Beatles – G.cz
Vyhledávání

Poslední šance bát se Beatles

Divadelní spolek LASO se po loňské bláznivé grotesce Náhlá smrt aneb Majstrštyk letos vydal do jiných vod a inscenoval mírně hořkou komedii slovenského autora Viliama Klimáčka Kdo se bojí Beatles.

Martin Miko
Martin Miko 17.5.2024, 10:39

LASO zve na grotesku

Hlavní hrdina Emil se potýká s těžkou krizí středního věku. Ač je majitelem modré knížky, má v práci vojnu jako řemen a krvelačnou šéfovou Dagmar. Doma zase permanentně luxující nespavou anestezioložku Jarmilu. Kamarád ortoped mu léčí bolavou páteř, sám se ale záhadně zmenšuje. Nejvíc si rozumí s Felixem, ptákem loskutákem, který mluví latinsky a skvěle zpívá, takže má potenciál stát se hvězdou televizní show. V jejich bytě se střídají mladé podnájemnice a všechny jsou si něčím podobné. A do toho spřádá své sítě Amor, kterému na věku jeho obětí pranic nezáleží...

LASO tuto hru nepojalo striktně realisticky, celá inscenace se pohybuje na hraně reality a snu a často nechává diváky v nejistotě, na které straně se zrovna mysl hlavního hrdiny a jeho souputníků nachází. Rovněž nálady se střídají – ty vysloveně komediální předvádějí především obsesivní lékař Petr, hyperaktivní televizní tým či Kypřan hovořící s ostravským akcentem. Skrytá tragika osudu hlavních postav se dostává na povrch pomalu, ale nakonec se projeví v plné síle v několika dojemných scénách.

Soubor se s touto inscenační ekvilibristikou ale vypořádal velmi dobře. Hudba Beatles – i když není takovým středobodem děje, jak se může z názvu zdát – hraje v celkové náladě důležitou roli a je do hry zakomponovaná nápaditou formou. Je poznat, že se tvůrci snažili o laskavé a zábavné vyznění celé inscenace, i když text a děj hry je přece jen o poznání drsnější.

Kdo se bojí Beatles režírovalo osvědčené tvůrčí duo Petr Krajíček a Marek Král, který rovněž ztvárňuje hlavní roli frustrovaného intelektuála Emila. Nevšední formou servírovaného hudebního doprovodu se tentokrát ujal Dominik Turchich a pěvecký partů (podobně stylizovanou formou) Tomáš Juřík. Inscenace se již blíží do svého finále - poslední šance toto představení zhlédnout bude v pondělí 20. května, přičemž vstupenky je možné zakoupit na portále GoOut.net.

Podobné články

Doporučujeme

Další články