Poslední poprava na našem území: Vladimír Lulek vyvraždil v předvánočním čase celou svou rodinu – G.cz
Vyhledávání

Poslední poprava na našem území: Vladimír Lulek vyvraždil v předvánočním čase celou svou rodinu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 30 lety byla v suterénu pankrácké věznice provedena poslední poprava na území Česka, v dalším roce byl trest smrti zrušen a nahradilo jej doživotí. 2. února 1989 skončil na šibenici pětinásobný vrah Vladimír Lulek, který brutálně zamordoval celou svou rodinu.

Václav Roman
Václav Roman 2.2.2019, 12:24

Případ masové vraždy

K hrůznému činu, který otřásl celou společností došlo 22. prosince 1986 v Předměřicích u Hradce Králové. Vladimír Lulek, který už byl několikrát předtím trestán, se vrátil domů z hospody v dosti podroušeném stavu, s pitím si nedal pokoj ani o svátcích. Když vpadl do bytu, měla zrovna jeho o devět let starší manželka Jaroslava připravovat s dvanáctiletou dcerou Vendulou vánoční výzdobu.

Následoval záchvat vzteku. To by nebylo nic neobvyklého, hádky byly dle sousedů na denní pořádku, dokonce občas došlo i na pěsti. Neustále si něco navzájem vyčítali. Ten osudový večer zrovna tak. Vysedává prý v hospodě, o nic se nestará, na domácnost přispívá zoufale málo, spílala mu zoufalá manželka. Lulek také řekl své. Nakonec sáhl po brousku, aby nabrousil nůž. Když mu žena zase něco vyčetla, neudržel se a brouskem ji praštil do obličeje. A znovu. Snažila se před ním utéct, hrozila, že zavolá bezpečnost. Lulek ji doběhl na chodbě, několikrát ji bodl nožem a pak se vrátil zpátky do bytu.

Manželce uštědřil 36 bodných ran

Křik zburcoval sousedy. Jedna paní od vedle chtěla pobodané ženě pomoci, když tu se Lulek s nožem v ruce vrátil a znovu rozdával rány. Několikrát bodl i sousedku, tu se naštěstí podařilo zachránit. Jeho manželku už ne, Lulek ji zasadil celkem 36 ran. To už bylo na chodbě více sousedů a snažili se Lulka zneškodnit.

Nepříčetný šílenec se před nimi schoval do svého bytu. A krvavé divadlo pokračovalo. V bytě se nacházely čtyři děti, jeho vlastní byla pouze 18-ti měsíční Vladimíra, ani tu však Lulek neušetřil. Co našla policie na místě hrůzného činu, se nedá ani vypovědět. V kuchyni ležela zavražděná Vendula a malá Vladimíra. Sedmiletou Kateřinu a osmiletého Přemysla ubodal vrah v jejich postýlkách. Pak se pokusil spáchat sebevraždu, ale lékařům královéhradecké nemocnice se jej podařilo zachránit.

Předstíral duševní chorobu

Po převozu do vězeňské nemocnice tvrdil, že si nic nepamatuje a zkoušel to uhrát na duševní poruchu. Skončil dokonce na zvláštním psychiatrickém oddělení v pražských Bohnicích.

K soudnímu líčení musel být dovezen na invalidním vozíku, byl apatický a nereagoval dokonce ani na svého právníka. Neřekl ani slovo. Soud však dal na znalce, kteří uvedli, že duševní nemoc jen předstírá a byl odsouzen k trestu smrti. Odmítnuto bylo odvolání i žádost o milost. Poprava jednoho z našich nejstrašnějších masových vrahů proběhla 2. února 1989, čímž se Lulek stal posledním popraveným na území Česka.

Abychom byli přesní, zbývá jen uvést, že posledním popraveným na území celého tehdejšího Československa byl Slovák Štefan Svitek, který spáchal obdobně brutální zločin, a sice trojnásobnou vraždu. Sekerou zamordoval svou těhotnou manželku a dvě děti. Byl popraven 8. června 1989 v Bratislavě.

Trest smrti byl u nás zrušen kvůli tomu, že je v případě justičního omylu nenapravitelný, za výjimečný se od té doby považuje doživotí. Podívejte se do galerie na nejhorší české vrahy.

A zde si můžete přečíst o tom, že sadista a nekrofil Václav Mrázek byl dopaden dílem náhody. Jeho choutkám neunikly ani děti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články