Poslanci se zbláznili – chtějí zničit české a moravské vinotéky! – G.cz
Vyhledávání

Poslanci se zbláznili – chtějí zničit české a moravské vinotéky!

Tenhle obrázek si dobře zapamatujte. Brzy se stane minulostí.
Zdroj: profimedia.cz

​Nejbizarnější novela zákona od listopadu 1989 připraví o práci 30 000 lidí a udělá z Česka vinařskou pustinu.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 2.11.2016, 17:11

V posledních asi patnácti letech se v Česku vytvořila síť více než deseti tisíc vinoték, provozovaných jak samotnými pěstiteli a producenty vína, tak drobnými živnostníky. Často se z nich stala i kulturní a komunitní místa, kde se lidé u vína setkávají. Vinotéky jsou alternativou k zakouřeným hospodám a barům. A když si tam jdete koupit dobré moravské nebo zahraniční víno, vinař vám ho ze sudu stočí do petlahve, takže si ho můžete vychutnat doma. Brzy to ale skončí.

Kdo se směje v pozadí?

Poslanecká sněmovna teď ale schválila novelu vinařského zákona, která tento způsob prodeje vína zničí. Výsledek? Vinotéky v České republice prostě zaniknou, čímž přijde o práci asi 30 000 lidí. Pro srovnání: je to stejně jako počet obyvatel Kolína, Trutnova nebo Písku. Za víno si připlatíme, protože budeme odkázáni skoro jen na to lahvové – ať už rozlévané v hospodách nebo prodávané v supermarketech. S malou nadsázkou se dá říct, že stáčené víno se stane stejně ilegální komoditou jako třeba obohacený uran, heroin nebo mezikontinentální střely. Na tuhle písničku prostě zapomeňte:

Ťukáte si na čelo? Dobře děláte. V pozadí se smějí lobbistické skupiny, které na ministerstvu zemědělství už několik let připravovaly půdu pro novelu zákona. Proč? Aby si nejvíc namastili kapsu největší dodavatelé vína, pro které jsou malí lokální producenti zajímavých minoritních vín nežádoucí konkurencí. Na prodeji vysokých objemů lahvového vína do supermarketů se dají vydělat obrovské peníze, a to za manipulaci poslanců rozhodně stojí.

Hory odpadků

O nekalém záměru se dozvěděli provozovatelé vinoték a zorganizovali petici, kterou podepsalo 105 000 lidí (jde o jednu z největších podpisových akcí v České republice). Ministerští úředníci a lobbisté se masového odporu zalekli a s pomocí části poslanců změnili zákon po vzoru chytré horákyně.

Novela sice prodej sudového vína výslovně nezakazuje, ale stanoví některé podmínky, které jsou pro ně těžko splnitelné. Například požadavek prodeje vína z jednorázových plastových „bag-in“ boxů, které musejí nahradit sudy. Jak to ale v praxi udělat, pokud víno nakupujete od nějakého malého moravského producenta? Velké společnosti získávají nezaslouženou konkurenční výhodu, protože nabízejí standardní „eurovína“, často skoro bez barvy, chuti a zápachu. Divíte se, že na plastové boxy už mají nakoupené linky? Proč šetřit přírodu vyzkoušenou a osvědčenou recyklací PET lahví a mytím nerezových sudů, když můžeme Česko zasypat igelitem a papírem z nevratných krabic? Nejde tu tedy jen o krach vinoték – na frak dostane i životní prostředí, a to fatálně.

Necháme si to líbit?

Takže si to shrňme. Novela zákona zničí vinotéky, připraví o práci 30 000 lidí, ohrozí malé domácí vinaře (kterým klesne odbyt)… Domácí vinná scéna se stane nudnou pustinou bez zajímavých lokálních vín.

Tohle chcete? Napište svému poslanci! Jak v případě novely vinařského zákona hlasoval, se dočtete zde.

Anketa

Autoři novely vinařského zákona by měli být...

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články