Poslanci jsou prasata! – G.cz
Vyhledávání

Poslanci jsou prasata!

To není urážka ani útok na princip zastupitelské demokracie. To je prosté konstatování faktu. Zákonodárci v čele se Stanislavem Humlem se totiž chovají úplně stejně nechutně jako sudokopytníci z Orwellovy Farmy zvířat.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 23.5.2014, 16:37

Tenhle příběh je neuvěřitelný a děsivý, ale nejdřív faktografická omáčka. Pokud chcete zaparkovat v centru Prahy, musíte mít tzv. rezidenční kartu. Úřady vám ji vydají jen v případě, že tam máte trvalé bydliště. Když kartu nemáte, policie vám z "modré zóny" auto odtáhne. Podle zákona to platí pro všechny, hezky padni komu padni. Nebo aspoň zatím. Nelíbí se to totiž poslancům, kterým městská policie odtahuje auta stejně jako běžným občanům. Logika je jasná: "Bydlíš dejme tomu v Brandýse nad Labem, ale poslancuješ na pražské Malé Straně. Nemáš tedy nárok na rezidenční kartu a na Malé Straně nemáš co parkovat." Což je přesně případ poslance za ČSSD Stanislava Humla, kterému měšťáci oprávněně  odtáhli neoprávněně zaparkované auto. Kvičel přitom jako podsvinče a my o tom psali tady. spellingpigs "Náš návrh na změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích byl jednohlasně přijat!" (www.glossophilia.org) Humlův kolega František Laudát (TOP 90) teď přišel s bizarním pozměňovacím návrhem. Zákon o pozemních komunikacích chce upravit tak, aby si poslanci mohli parkovat, kde chtějí, bez ohledu na zóny. Laudát si stěžuje, že odtahováním aut poslanců prý dochází k "závažnému narušení výkonu poslaneckého mandátu, neboť těmto poslancům bylo fakticky znemožněno dostavit se na důležitá jednání poslanecké sněmovny". Na první pohled je to zjevný nesmysl – když někomu auto odtáhnou z Malé Strany, nejspíš tam na jednání už sedí. Hlavně to ale poslance pasuje do role papalášů, kteří si musejí vozit své líné zadky všude autem. Přece pokud nemám rezidenční kartu pro Prahu 1, přivstanu, zaparkuju jinde a do práce buď dojedu tramvají nebo jdu pěšky.

Jsou to naši zaměstnanci

Odtahování aut přitom postihuje nejen "cizí" poslance, ale taky elektrikáře, truhláře, plynaře, kominíky... Přijedou, aby vám něco opravili, vyčistili nebo zapojili, ale bez riskování zaparkovat nemohou. Mezi řemeslníky a poslanci je ale jeden zásadní rozdíl. Ti první pracují férově sami na sebe, ale ti druzí jsou naši zaměstnanci. Poslance platíme z daní, hradíme jim kanceláře, asistenty, telefony, rekreaci nebo třeba levný chlast v parlamentní restauraci. Očekávali bychom tedy, že se nad nás coby naši zaměstnanci nebudou vyvyšovat. Jenže oni se chovají přesně jako prasata ze slavného satirického románu George Orwella Zvířecí farma (1945). Tuční, chrochtaví, špinaví a nenažraní sudokopytnatci v něm postupně ovládnou a zotročí ostatní zvířata a zavedou pravidlo: "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." obr_145170 Kdyby byla změna zákona jen bizarním nápadem Humla a Laudáta, mávli bychom nad tím rukou. Pozměňovací návrh ale podpořili všichni členové hospodářského výboru parlamentu – nikdo se nezdržel ani nebyl proti. Povýšená prasata, kterým jde jen a pouze o vlastní výhody, jsou tedy poslanci všichni do jednoho.  

Nenažraní zlodějští termiti

A teď je otázka, co se nám za to pravdivé a věcně podložené označení stane. Jeden precedens už tady je. V říjnu 2003 přirovnali reportéři pořadu České televize Fakta poslance k agresívním termitům, kteří v centru Prahy postupně pohlcují další a další kusy veřejného prostoru. Entomolog Vladimír Vrabec v pořadu o termitech řekl: "Jejich tělo není uzpůsobené k práci, oni pracují prakticky výhradně ústy. Tělíčko je slabé a vůbec není sklerotizované. Jenom mohutná kusadla svědčí o tom, jakou práci vykonávají. Vytváří si velmi pevné hnízdo, které je viditelné, ale jejich činnosti, té si navenek nevšimnete. Z takového sídla vycházejí tajné chodbičky, výpadové brány a sloje na všechny strany a jimi ta mlčenlivá, nespočetná armáda loupežníků vychází na noční toulky a výpravy. Najdou-li objekt svého zájmu, je navždycky ztracen..." Poslance taková drzost rozzuřila. Aby se České televizi pomstili, odmítli jí zvýšit koncesionářské poplatky a snížili jí příjmy z reklamy. Nám poslanci nic takového udělat nemůžou, protože G.cz není veřejnoprávní. Možná nás ale začnou pronásledovat prasata. Srovnáním s poslanci jsme totiž prdící sudokopytníky smrtelně urazili. Strašidelná píseň o prasečí invazi je tady: 
Komiksový film natočený v roce 1954 podle Orwellovy Zvířecí farmy je tady: 
 
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články