fb pixel Porovnání covidových vakcín: Nejúčinnější je Moderna, na mutace zase nejlíp působí Pfizer – G.cz
Vyhledávání

Porovnání covidových vakcín: Nejúčinnější je Moderna, na mutace zase nejlíp působí Pfizer

Zdroj: By © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88991196

Podle nově zveřejněné studie amerických vědců je nejúčinnější vakcínou ta od Moderny, naproti tomu proti různým mutacím je lepší se chránit Pfizerem. Pokud vás zajímá, která vakcína má naopak nejmenší účinnost, doporučujeme si přečíst komentář od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 24.5.2021, 08:54

Jaké očkování je pro vás nejvhodnější?

S postupující vakcinací se i v Česku více a více lidí rozhoduje pro odklad svého vlastního očkování. Doufají, že si „vyčekají“ účinnější vakcínu, jež by se mohla objevit.

Účinnost té či oné vakcíny se měří v procentech. Takže pokud odpovídá třeba padesáti procentům, znamená to zhruba, že očkovaná osoba má o padesát procent nižší pravděpodobnost, že u ní nemoc, proti níž se očkuje, propukne. O padesát procent nižší pravděpodobnost v porovnání s jinou, srovnatelnou osobou, která očkována nebyla.

Podle nové studie amerických vědců (zde), o které informuje agentura Bloomberg, je průměrná účinnost dostupných vakcín proti onemocnění covid-19 přibližně 85 procent. Až takřka ze sta procent ovšem vakcíny zamezují propuknutí opravdu těžké podoby choroby, jež by si vynucovala hospitalizaci a mohla vést ke smrti. Tabulka níže zachycuje v prvním číselném sloupci odhadovanou účinnost dané vakcíny.

Ve druhém sloupci je pásmo účinnosti. Vědci jsou si na 95 procent jisti, že procentuální hodnota účinnosti se nachází právě v něm. Vzhledem k tomu, že je užší v případě vakcín Moderna a Pfizer-BioNTech, jedná se o doklad toho, že právě tyto dvě jsou relativně lepší volbou než jiné testované vakcíny. Tyto dvě vakcíny také představují ty nejdražší. Dávka vakcíny Moderna vyjde na 25 až 37 dolarů. Následuje vakcína Pfizer, za kterou EU platí 14,70 dolaru za dávku, Spojené státy 19,50 dolaru, a Izrael dokonce třicet dolarů. Vakcíny Johnson&Johnson a AstraZeneca jsou výrazně levnější. První z nich vyjde EU na 8,50 dolaru – a postačí jedna dávka. AstraZeneca pak EU stojí 2,15 dolaru za dávku.

Vakcína Pfizer je pak relativně účinnější v boji s některými mutacemi koronaviru, zejména britskou a jihoafrickou, jak dokumentuje tabulka níže.

Nezapomínejte, že tento týden se otevírají možnosti očkování pro další věkové kategorie. Takže se nezapomeňte zaregistrovat.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články