fb pixel
Vyhledávání

Pořizujeme dítěti telefon: Na co myslet?

Zdroj: T-mobile

Dnešní děti berou internet a mobil za běžnou součást života. Tlačítkový mobil znají z vyprávění a často jsou v používání mobilních aplikací zdatnější než jejich rodiče. Pořízení prvního vlastního mobilu představuje pro dítě velkou událost. Zjistěte, jak se na novou etapu společně připravit.

Komerční sdělení 20.2.2025, 09:54

Kdy je ten správný čas?

Na otázku, kdy pořídit dítěti první telefon, neexistuje univerzální odpověď. Každé dítě je jiné a také záleží na vaší rodinné situaci. Pro některé děti může být telefon užitečný už na prvním stupni základní školy – třeba v případě, kdy váš malý školáček cestuje sám ze školy a do školy. A vy potřebujete vědět, že dorazil v bezpečí domů.

Pro jiné rodiny může být vhodnější počkat až na druhý stupeň, kdy se dítko už více osamostatňuje, má více volnočasových kroužků a tráví už více času bez rodičů.

Jak se tedy rozhodnout, že je ten správný čas? Zkuste si zodpovědět na několik otázek:

Samostatnost dítěte: Dokáže se váš potomek snadno orientovat vašem okolí? Zvládne si poradit i v neočekávaných situacích?
Potřeba komunikace: Potřebujete se s dítětem několikrát během dne spojit? Například kvůli už zmíněné docházce do školy, nebo kroužkům.
Zodpovědnost: Považujete své dítě za dostatečně zodpovědné a jste si jisti, že se o telefon postará a bude dodržovat předem stanovená pravidla, kdy mobil používat?
Tlak vrstevníků: Vlastní většina kamarádů vašeho dítěte telefon a ono se cítí vyloučené? Tlak vrstevníků bývá silný, ale pokud slouží jako jediný argument pro pořízení mobilu, zkuste si nejprve s dítětem o jeho přání a důvodech promluvit.

Komunikace představuje základ každého vztahu

Jste pevně rozhodnuti, že v blízké době pořídíte potomkovi první telefon. Pak si nezapomeňte s dítětem ještě promluvit o jeho používání. Stanovte si jasná pravidla a také limity, například:

  • Čas strávený na telefonu: Dohodněte se na maximální době, kterou dítě může denně trávit na telefonu. Třeba iPhony mají speciální funkci Rodičovský dohled. V rámci Rodinného sdílení můžete nastavit nejenom omezení některých webových stránek, ale také nastavit maximální denní limit u jednotlivých aplikací.
  • Vhodné aplikace a obsah: Diskutujte o vhodných aplikacích a webových stránkách. Je dost možné, že spoustu her, o které má zájem, nebudete znát. Nechte si od něj vysvětlit, co se v nich dělá a zjistěte si i na internetu, jaká rizika třeba daná aplikace může skrývat.
  • Jak se chovat v online prostoru: Mluvte s dítětem i o tom, že slušné chování a vzájemný respekt je důležitý nejenom v reálném světě, ale i na internetu. Popovídejte si také o bezpečnosti a jaké hrozby mohou na internetu na jeho uživatele číhat. Vypěstujte v potomkovi důvěru, že se na vás může kdykoli obrátit.

TIP: Česká televize v rámci svého webu připravila obsahový projekt Bezpečně na internetu. Nabízí v něm podpůrné materiály, které si můžete stáhnout, ale také výuková videa o bezpečnosti na internetu. Vše hravou formou, která zaujme nejen rodiče, ale především děti.

Nezapomeňte na vhodný tarif

V dnešní době už prakticky každý operátor nabízí zvýhodněné tarify pro děti a tarify pro studenty. Tyto tarify mohou zahrnovat neomezené volání a SMS, data a sdílení dat v rámci rodiny. Porovnejte si nabídky různých operátorů a vyberte ten nejvýhodnější tarif pro vaše dítě.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články