Poprvé v Paříži: 6 věcí, kterých si všimnete první den

Nejkrásnější město světa? Dost možná ano. Tyto věci nás zaujaly hned první den...

1. V ulicích

104-32 parisinfo.com Paříž je historické město s užšími uličkami. A přesto se sem všichni vejdou - auta, chodci, cyklisté, skútry, všichni. Jsou tu vyhrazené pruhy pro ne-auta, ale jejich používání je podle našeho pozorování velmi benevolentní. Důkaz, že to jde i bez buzeračních a zpomalovacích opatření.  

2. Na silnici

Autem do centra? V italských městech je to organizovaný chaos, v Paříži absolutní chaos. Odbočování na poslední chvíli, dobrovolné používání blinkrů a všudypřítomné skútry, které se proplétají tak blízko, že jejich řidičům vidíte i chlupy v nose. Vyplatí se mít oči otevřené.  

3. Choďte pěšky

116-40 parisinfo.com Metro tu má 367 stanic a jezdí až do půl jedné. S ním se pohodlně dostanete všude, ale samotné centrum Paříže není tak velké, abyste se nemohli pohybovat po svých. Pokud se nebojíte ujít denně deset, možná patnáct kilometrů, uvidíte všechny ty úžasné krámky s ovocem, dobrotami, kavárničky, vychutnáte si vůně i zvuky.  

4. Neuhýbat!

Rada pro pěšáky: na chodníku zásadně před nikým neuhýbejte. Pokud uskočíte na stranu, frantík také. Pak před sebou poskakujete jako pitomci. Jděte rovně, pořád za nosem a Francouz vždycky uhne. Vždycky.  

5. Jazyk

193-57 parisinfo.com Ta klišé o neochotě Francouzů používat angličtinu jsou pravdivá. Zkusíte to na ně a melou na vás francouzsky, jestli rozumíte, je jim buřt. Náš tip: zkuste prolomit ledy alespoň pozdravem, stačí říct "bonžůr" a pak to zkusit v jiném jazyce, pak jsou ochotnější a vstřícnější.  

6. Móda

Všichni jsou tu krásně oblečení. Ne nutně podle posledního módního katalogu, ale adekvátně věku, postavě, denní době. Dokonce i dělníci nebo žebráci, ty by v Praze bez problému pustili do jakékoliv drahé restaurace.  

Komentáře

Doporučeno pro vás