fb pixel Poprava šíleného vraha Svatoslava Štěpánka: Deviant, který se nebál zavraždit ani svou příbuznou – G.cz
Vyhledávání

Poprava šíleného vraha Svatoslava Štěpánka: Deviant, který se nebál zavraždit ani svou příbuznou

Zdroj: Jirí Plachý

Před 75 lety byl na nádvoří pankrácké věznice oběšen český sériový vrah Svatoslav „Sváťa“ Štěpánek, který byl usvědčen ze 3 brutálních vražd. Ačkoliv nebyl tak známý jako jeho následovníci Hubert Pilčík nebo Václav Mrázek, tak bychom si měli „Sváťu“ rozhodně připomenout.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 8.11.2023, 15:31

Miloval pozorovat hrobaře a podpaloval spolužačkám vlasy

Svatoslav Štěpánek se narodil den po Štědrém dnu roku 1911 jakožto nejmladší ze čtyř sourozenců. Svatoslav se narodil předčasně a oproti svým sourozencům byl dlouho malý a hubený. Ačkoliv pocházel z poměrně bohaté a vážené rodiny, neměl zrovna vzorové chování. Ve škole i ve svém okolí byl poměrně neoblíbený. Nejprve házel do vlasů dívkám hořící sirky, a poté se radoval z jejich práce. V páté třídě dokonce pobodal svého stejně starého spolužáka nožem. Po základní škole se vyučil zahradníkem, avšak do práce nikdy nenastoupil. Místo toho raději ve volném častě týral a zabíjel zvířata. Rovněž miloval pozorovat hrobníky při práci.

Kromě špatného chování ve škole rovněž rád kradl. V roce 1930 byl obviněn z krádeže a hrozil mu dokonce trest odnětí svobody až na jeden rok. Tehdy mu bylo 19 let. Zachránila ho však jeho matka, která Svatoplukovi zařídila vyšetření na psychiatrii u svého známého. Ten označil jeho ovládací schopnosti za snížené, což mu u soudu pomohlo k tomu, aby nastoupil ústavní léčbu.

K prvnímu Štěpánkovu pokusu o vraždu došlo 10. ledna 1936, když přistoupil ke třináctileté Růženě Jebavé a přiložil jí na levou lopatku střelnou zbraň flobertku a poté vystřelil. Pak se k ní vrátil a zvolal „Tady to máš“. A na kole ujel pryč. Mladá dívka přežila útok především díky tomu, že kulka minula srdeční sval. O dva týdny později potkala 26letá Zdeňka Drobná sedícího Štěpánka, který u silnice opravoval kolo. Když se minuli, tak se za ní ohnal a shodil ji do příkopu. Dívka následně vstala a dala se na útěk. Štěpánek ji však dohonil a namířil jí svou oblíbenou flobertku na srdce. Dívka jí však srazila hlaveň dolů a tak byla zasažena „pouze“ do břicha. Náhodný svědek Štěpánka odlákal pryč. Policie v pátrání po útočníkovi však neuspěla. Popis pachatele se poměrně lišil a alibi Štěpánkovi zajistila matka a sousedé.

Štěpánkovi se podařilo zavraždit celkem 3 lidi. První z nich byla Františka Třísková, která pracovala jako mlékařka. Po návštěvě domu Štěpánkových však zmizela. Samotný vrah tehdy vypověděl, že spal a poté navštívil evangelický kostel. Známá zavražděné však chybně vypověděla policii, že s ní mluvila několik hodin po návštěvě u Štěpánkových, čímž vraha zbavila podezření. Později se Sváťa přiznal, že ji střelil do hlavy. Protože byla naživu, tak ji utloukl sekerou. Poté jí rozpáral břicho, odřezal prsa a stáhl jí kůži z hlavy. Nakonec její tělo rozřezal na 11 dílů, zabalil do pytle a zakopal na zahradě.

Další z obětí byla jeho dvacetiletá sestřenice Jiřina Šťastná, která mu v době nepřítomnosti jeho matky měla přivézt jídlo. Jiřina byla varována, aby do domu nevstupovala, a aby nechala jídlo pouze za dveřmi. Kdy se nějakou dobu nevracela, tak byl vyslán její bratr. Ten se však od Sváti dozvěděl, že Jiřina šla už dávno pryč. Ke Štěpánkům však později dorazila i jeho teta, která si v rohu místnosti všimla její tašky. Stopy krve ji zavedly do sklepa, kde byla zamčená mrtvá a svlečená Jiřina, které navíc chybělo oko. Sváťa se dal na útěk na přilehlou stráň, kde se pokusil oběsit, což se mu nakonec nepovedlo. Po zatčení se přiznal, že když mu Jiřina nandávala jídlo na talíř, tak ji střelil do obličeje. Aby se ujistil, že ji opravdu zabil, tak vzal nůž a bodl ji do srdce. Poté ji schoval ve sklepě. Po dopadení kriminalistům vypověděl, že ještě nikdy neviděl mladá prsa, když se odřežou. V plánu měl tělo rozřezat a zakopat na zahradě.

Za tři vraždy byl odsouzen k trestu smrti

Po dopadení Svatoslava Štěpánka probíhalo vyšetřování v domě Štěpánkových. Kriminalisté zaznamenali čerstvě zakopanou jámu, proto zahradu celou překopali a kromě těla mlékařky Třískové objevili jeden prázdný hrob. Další prázdný hrob byl pod podlahou ve sklepě. V kompostu na zahradě však našli kosterní pozůstatky dítěte, které v minulosti hlídala Štěpánkova starší sestra. Svatoslav ho prý bezdůvodně udeřil kladivem do hlavy, rozčtvrtil a zakopal ve sklepě. Tělo poté dvakrát přemístil, aby se nenašlo.

Štěpánkovi jsou však přisuzovány ještě další vraždy, které však nebyly prokázány. Jedinou jistotou je však to, že jeho vražedné sklony měly sexuální motiv. Navíc trpěl chorobnou fascinací na ženská ňadra. Za 3 vraždy a dva pokusy o zavraždění byl v roce 1938 odsouzen trestem smrti, kterého se dočkal 8. listopadu 1938 na dvorku pankrácké věznice, kde byl oběšen.

A zde je to 42 let od prvního koncertu punkové kapely Sex Pistols.

Podobné články

Doporučujeme

Další články