fb pixel Pomáhat a chránit? To sotva! 4 případy nepochopitelné policejní buzerace posledních dní – G.cz
Vyhledávání

Pomáhat a chránit? To sotva! 4 případy nepochopitelné policejní buzerace posledních dní

Pomáhat a chránit. Tak zní okřídlené motto Policie ČR. Jeho naplňování jednotlivými muži zákona nicméně místy poněkud pokulhává. Případů, kdy se policisté rozhodně nechovají jako respektuhodní ochránci naší bezpečnosti, bohužel přibývá. Jen v posledních dnech nalezneme případů nepochopitelné policejní stupidity hned několik.

Jan Palička
Jan Palička 28.7.2017, 08:10

1) Kontroly a pokutování vodáků

Letní prázdniny jsou v Česku tradičně spojené s vodáckou sezónou. Sjíždění řek je taková česká specialita a na vodě potkáme skupinky jak rodičů s dětmi, tak důchodců nebo studentů všech možných škol od základních po vysoké. Většina vodáků si plavbu ráda zpříjemní třeba pivem nebo po námořnicku rumem či jiným alkoholem. A to se podle českých zákonů nesmí. Letos se policie rozhodla vzít spravedlnost do svých rukou a na vodáky si posvítila. Kdyby cíleně odchytávali zjevně podnapilé lidi na kánoích a raftech, neřekl by nikdo ani křivého slova. Jenže na českých řekách probíhala monstrózní kontrolní akce, kde každý projíždějící vodák dostal dýchnout a jakýkoliv alkohol automaticky znamenal pokutu. Dali jste si panáka na Sázavě? Máte to za 2500. Pivo na Otavě vás přišlo na 5000 a při sebemenším množství alkoholu v dechu na Vltavě se pokuta ve správním řízení může vyšplhat až na 100 tisíc korun. Přínosnost tohoto postupu je nulová, míra zbytečné buzerace stoprocentní.

2) Obtěžování předsedy Pirátské strany

Své si s policisty užil i předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Ten se s příběhem šikany ze strany policie podělil na svém facebookovém profilu. Bartoše se při jízdě autem po Praze rozhodli policisté zastavit pro jeho netradiční vzhled. Předseda Pirátů má totiž na hlavě dredy a je tak na první pohled výrazný. Policejní hlídka Bartoše nejprve autem pronásledovala a následně ho nutila k testu na užití drog. Když si pirátský lídr chtěl nehorázné chování policistů nahrávat, dvoumetrový holohlavý příslušník mu suše oznámil, že mu rozbije hubu. Zbylí policisté pak popírali, že by jejich kolega něco takového řekl, čímž jeho neomluvitelné překročení pravomocí kryli. Opravdu žijeme ve 21. století, když policisté mohou jen tak šikanovat lidi jen na základě vzhledu?

3) Pokyn více pokutovat

Sociálními sítěmi se v posledních dnech šíří dopis podepsaný ředitelem obvodního ředitelství městské policie Prahy 1 Miroslavem Stejskalem adresovaný jeho podřízeným kolegům příslušníkům. Ředitel Stejskal v něm strážníkům vytýká pokles ve výši inkasovaných pokut a spílá jim, že na vině je nedostatečná efektivita jejich práce. Pod pohrůžkou "přijetí patřičných opatření" pak strážníkům městské policie nařizuje maximální možné řešení a hlášení přestupků spáchaných při jízdě na kole, segwayi nebo na koloběžce. Jedete na koloběžce po chodníku? Praze 1 se raději vyhněte, jelikož přemotivovaný strážník by vás i za takovouto banalitu mohl pokutovat až několika tisíci korunami. Tak nějak ve skrytu duše doufáme, že celý dopis je jen nějaký podvrh, protože tohle snad nikdo nemůže myslet vážně.

4) Otevřené okénko za 1500

To nejlepší nakonec. Asi nejbizarnější buzerace se dopustili příslušníci městské policie v Opavě. Ti se rozhodli pokutovat řidiče za to, že u svého zaparkovaného auta nechal ve vedru stažená okénka. Ano, čtete správně, toto se skutečně stalo. Lustrací vozidla získali strážníci telefon na majitele vozidla, kterého přivolali na místo a spustili na něj, že se nezatažením okének dopustil přestupku. Když se muž z absurdní situace vzpamatoval, řekl, že je jeho věc, že si nechává v autě větrat a dále policisty ignoroval. Ti však jeho "prohřešek" předali na magistrát, kde muži hrozí ve správním řízení pokuta minimálně 1500 korun. Mluvčí opavské městské policie Petra Stonišová pak ve vyjádření pro server Novinky.cz uvedla, že řidič bude pokutován mimo jiné i za to, že "sedl za volant a z místa drze odjel. Kdyby to neudělal, téměř jistě by se událost vyřešila napomenutím". Těžko říct, jak podle představ městské policie Opava vypadá takové "drzé odjetí", ale oproti drzosti postupu jejích příslušníků to asi bude procházka růžovým sadem.

A TADY si přečtěte o sebevraždě známého právníka v centru Prahy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články