fb pixel Politik se pochlubil tetováním s nacistickým motivem. Zřejmě vyvázne s podmínkou – G.cz
Vyhledávání

Politik se pochlubil tetováním s nacistickým motivem. Zřejmě vyvázne s podmínkou

Podle náckova právníka věž s ostnatým drátem vůbec neodkazuje na koncentrační tábor Buchenwald
Zdroj: Bild

Politik s vytetovanou větou „Každému, co jeho jest“ na zádech pohoršuje Němce. Dobře v ní totiž rozpoznávají pohrůžku, jíž nacisté hojně používali v souvislosti s koncentračními tábory.

David Horák
David Horák 23.12.2015, 08:50

Politik Národnědemokratické strany Německa (NPD) Marcel Zech (27) má problém. Vzhledem k tomu, že rčení „Jedem das Seine“ - což v překladu doslova znamená „Každému, co jeho jest“ - je kromě jeho zad vyvedené snad už jen na vratech do koncentračního tábora Buchenwald, pochybuje o souvislosti s nacistickou ideologií jen málokdo. Stejně se k věci postavil i soud, který Zechovi za podněcování k nenávisti dal půlroční podmínku. Pokud své tetování v uvedené době opět odhalí na veřejnosti, půjde rovnou za mříže.

Obvodní soud v braniborském městě Oranienburgu případ vyškoleného myče oken z braniborského Schwanebecku projednal ve zrychleném řízení. Mírný verdikt soudkyně v úterý dopoledne odůvodnila tím, že se obžalovaný doznal. Podmíněný trest podle ní k odstrašení stačí. Státní návladní Torsten Lowitsch ovšem ještě zvažuje odvolání. S rozsudkem je spokojený, s jeho výší ale nikoli. Sám pro Zecha navrhoval deset měsíců nepodmíněně.

Nejde o vraždění v koncentráku, ale o přátelství

Soudní jednání přineslo zajímavé diskuse. Zechův právník hned v úvodu přiznal, že jeho klient dané tetování má. Během čtení obžaloby pro podezření z podněcování k nenávisti se Zech jen mlčky usmíval. Výčet trestných činů a přestupků pokračoval mimo jiné ublížením na zdraví, urážkou na cti nebo řízením bez řidičského oprávnění.

Poté začal s absurdní obhajobou jeho právník. Na tetování nevidí nic trestného, posuzovat by se podle něj mělo jen jeho šíření prostřednictvím fotografií. Tetování prý také nemá souvislost s nacionálním socialismem, neboť zakulacené věže, které si jeho klient nechal u nápisu vytetovat, nejsou totožné s těmi hranatými z koncentračního tábora v Buchenwaldu. Výjev tedy podle strategie obhajoby neodkazuje na koncentrák, ale na jinou vytetovanou větu „Přátelství spojuje“. Podle obhájce jde o projev velebící společné blaho, který konec konců vyslovuje i nábytkářský řetězec IKEA. Muž z NPD proto měl být zproštěn obžaloby.

Tato čítanková ukázka demagogie soud ale naštěstí nezmátla.

Anketa

Co má podle vás politik vytetováno na zádech?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte o údajném "svastikovém" stole firmy IKEA.

Podobné články

Doporučujeme

Další články