fb pixel Pohonné hmoty rychle zdražují. Důvodem je hlavně slábnoucí koruna, zčásti pak také napětí v Rudém moři – G.cz
Vyhledávání

Pohonné hmoty rychle zdražují. Důvodem je hlavně slábnoucí koruna, zčásti pak také napětí v Rudém moři

Zdroj: Profimedia

Pohonné hmoty velmi rychle zdražují, za což může hned několik faktorů. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 16.2.2024, 05:07

Benzín bude dražší

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve zdražování. Litr nejprodávanějšího benzínu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,68 Kč, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. O 61 haléřů na litru se zvýšila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 37,78 Kč.

Paliva budou v nadcházejícím týdnu zdražovat v rozsahu kolem 50 haléřů. Důvodem je zejména oslabování koruny vůči dolaru. Koruna včera vůči dolaru znehodnotila na svoji nejslabší úroveň od listopadu 2022. Kvůli tomuto oslabení tak ropa Brent v korunovém vyjádření zdražila od začátku letošního února o výrazných více než sedm procent, kterýžto nárůst prodejci pohonných hmot budou do svých cen ještě teprve plně zahrnovat.

Ropa však zdražuje i v dolarovém vyjádření. Od začátku února o 3,4 procenta. Takže její zdražení v dolarech není ani poloviční s porovnáním se zdražením v korunách. Ropu zdražuje zejména pokračující napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně tankerů s ropou, což převážnou část plavidel nutí odklánět trasu, obeplouvají Afriku. Přeprava ropy se tak prodlužuje, tedy prodražuje.

Podobné články

Doporučujeme

Další články