fb pixel Pohlavní styk ve 13 letech? V Itálii lze, ale na Slovensku za něj můžete jít za mříže až na 10 let – G.cz
Vyhledávání

Pohlavní styk ve 13 letech? V Itálii lze, ale na Slovensku za něj můžete jít za mříže až na 10 let

Zdroj: Flickr - dailylolpics.com

Věděli jste, že francouzští zákonodárci tento týden schválili zavedení legální hranice pro pohlavní styk na 15 let, jako tomu je v České republice? Doposud tam stačilo k legálnímu pohlavnímu styku pouze to, když obě strany souhlasily. Jinde ve světě tomu je ale jinak. Například ve Španělsku jste způsobilí k sexu už od 13 let, zatímco třeba v Turecku to je až od 18 let.

Martin Miko
Martin Miko 18.3.2021, 16:47

Pohlavní styk pro mladé cestovatele

Ve Francii tento týden řešili stanovení věku pro legální sex. Nakonec se tamní zákonodárci hned v rámci prvního čtení rozhodli schválit zavedení hranice pro legální pohlavní styk na 15 let. Pohlavní styk s mladší osobou se vždy bude brát jako nedobrovolný, jelikož člověk pod 15 let není dostatečně vyspělý. Tedy takto to alespoň předpokládá zákon. Ve Francii si lidí na rozdíl od České republiky váží, takže zde například za znásilnění hrozí trest až 20 let za mřížemi, naproti tomu v Česku je to ovšem jen podmínka. Když však v ČR napíšete nevhodný komentář do internetové diskuze, může vás to stát i 6 let za mřížemi.

Nicméně v České republice je hranicí pro legální pohlavní styk věk 15 let bez ohledu na pohlaví nezletilého. Když budete mít sex s někým, komu je méně než 15 let, dopouštíte se trestného činu. Pozor, nemusí se jednat pouze o klasickou soulož, ale patří sem například i erotické dotyky nebo orální sex. To vše se počítá jako pohlavní styk, a pokud jste dospělým jedincem, tak vás to může stát i několik let za mřížemi. Pokud je vám například 16 a partnerovi 14, tak se trest zkrátí na polovinu, ale většinou se za tyto případy trestá podmínkou. Stejný trest vám hrozí například i když po vás nezletilý jedinec pohlavní styk vyloženě vyžaduje.

Pokud jde o homosexuální pohlavní styk, tak ten byl v rámci Československa zakazován až do roku 1961. Tehdejší nový zákoník pak rozhodl o tom, že sex mezi homosexuály je legální až od věku 18 let a tato hranice byla zrušena až v roce 1990, kdy byla sjednocena s tou heterosexuální. Podobně na tom byly i země typu Řecko, Chile, Paraguay nebo Bermudy, takže si nemyslete, že jsme v tom byli sami. V některých částech Kanady a Austrálie se pro změnu rozdělovala věková hranice pro anální a klasický vaginální pohlavní styk. Nicméně tradice je tradice.

V Chorvatsku jste podle tamní legislativy k pohlavnímu styku způsobilí ve věku 14 let. Do věku 14 let jste totiž v této zemi považován za dítě, které nemá právo mít sex. Naproti tomu jako homosexuál v Chorvatsku jste nemohl mít pohlavní styk až do roku 1998. V roce 1977, tedy v době, kdy bylo Chorvatsko součástí Jugoslávie, bylo rozhodnuto o tom, že homosexuálové mít pohlavní styk zkrátka nemohou.

V Itálii můžete kopulovat také od 14. roku života, a to s každým. Ovšem pokud je vám 13 let, tak můžete mít sex pouze s osobou, která je maximálně o 3 roky starší než vy, tj. 13letá dívka může mít sex se 16letým chlapcem. A pak zde existuje ještě jedna výjimka, která platí například pro vaše učitele nebo vychovatele na dětském táboře. S těmito lidmi smíte mít koitus až ve věku 16 let. V té Itálii to mají poměrně dobře vymyšlené.

Například Slováci to mají podobné jako my. Také smí souložit až od 15 let, nicméně tresty pro sex s nezletilou osobou mají o dost vyšší než v Česku. Zatímco v Česku se tresty pohybují od 1 do 8 let odnětí svobody, tak na Slovensku je to 3 až 10 let, takže doporučujeme vyžadovat po Slovenkách občanské průkazy nebo alespoň covidové pasy.

Ve Velké Británii lze provozovat pohlavní styk od 16 let, nicméně v dobách krále Eduarda I., tedy v polovině 13. století, byla věková hranice pouhých 12 let. A v druhé polovině 16. století byla následně snížena na pouhých 10 let! Teprve až v roce 1875 bylo rozhodnuto o zvýšení této hranice na věk 13 let a o dalších 10 let později na 16. V sousedním Skotsku to měli do roku 2010 tak trochu diskriminační. Dívky zde do té doby mohly souložit od 16 let, zatímco chlapci už od 14 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články