fb pixel Pod vlivem rastafariánství: Jamajská víra vám zakáže maso i alkohol, „zelený list“ však nikoliv – G.cz
Vyhledávání

Pod vlivem rastafariánství: Jamajská víra vám zakáže maso i alkohol, „zelený list“ však nikoliv

Zdroj: By Ossewa - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74747578

Vzniklo na Jamajce ve 30. letech minulého století, přebírá prvky z ostatních náboženství a jeho největším propagátorem v historii byl Bob Marley. Řeč je o náboženském hnutí Rastafari, o kterém si lidé myslí, že zahrnuje jenom kouření marihuany, poslouchání reggae a nošení dredů. Jeho význam a historie jsou však mnohem hlubší.

Martin Miko
Martin Miko 12.2.2024, 13:38

Náboženství, které vám káže kouřit marihuanu

Rastafariánství je tedy náboženství a společenské hnutí, které vzniklo na Jamajce zhruba před sto lety. Jeho ikonické symboly, poselství míru a jednoty a nezaměnitelná hudba reggae, oslovují lidi napříč různými kulturami a národnostmi. Často spojované s ikonickým Bobem Marleym, který se v druhé polovině 20. století stal jakýmsi nadčasovým symbolem tohoto hnutí. Rastafariánství je však mnohem víc než jen hudební žánr. Je to komplexní náboženský systém, jenž odráží historické, sociální a politické podmínky Jamajky a dalších částí Karibiku. Přitom kombinuje primárně židovství s křesťanstvím a částečně si vypůjčuje prvky islámu.

Hlavními postavami v rané historii rastafariánství byli Marcus Garvey, charismatický vůdce a zastánce černošské emancipace, jenž v roce 1920 prorokoval nástup černého mesiáše, a Leonard Howell, který je považován za jednoho z prvních rastafariánů. Garveyho myšlenky o africké diaspoře a obnově africké identity měly hluboký dopad na vývoj rastafariánství, zároveň do hnutí přinášely myšlenku černošského nacionalismu. Howell pak rozvinul tyto myšlenky do náboženského a kulturního hnutí, propagujícího návrat k africkým kořenům a odmítání bílého převládání. Filozofie tohoto náboženství vychází z předpokladu, že černošští obyvatelé Ameriky a okolních ostrovů Karibiku byli přivezeni na Jamajku jako otroci, kteří jsou přímí potomci krále Šalomouna a královny ze Sáby. Zároveň se považují za jednoho z izraelských kmenů. Z tohoto důvodu mají ve vlajce Judského lva. Dredy na hlavě mají připomínat lví hřívu.

Centrální koncepce rastafariánství zahrnuje víru v boha Jah. Ten je chápán jako ztělesnění všemohoucí síly, která stvořila svět a chrání své lidi. Rastafariánství také zdůrazňuje návrat k africkým kořenům a odmítání západního kulturního a společenského vlivu. Rovněž byste jako stoupenci tohoto náboženství neměli konzumovat alkohol ani maso.

Symbolika rastafariánství, jako jsou zmiňované dredy (kudrnaté vlasy), červeně, zeleně a žlutě pruhovaná vlajka a etiopský císař Haile Selassie I., jsou pro vyznavače důležitými způsoby vyjádření jejich identity a víry. Nedílnou součástí je i hudební žánr reggae a také kouření marihuany, díky kterému mohou rastafariáni komunikovat se svým bohem Jahem. Není divu, že si toto náboženství získalo příznivce i v jiných částech světa. Nicméně většina z nich nepraktikuje duchovní stránku rastafariánství, ale zaměřuje se na něj spíše z pozice životního stylu a snahy být součástí subkultury.

Kromě zakladatele Garveye a Boba Marleyho patří k významným postavám i císař Haile Selassie I., narozený jako Lidž Tafari Makonnen, který je vnímán jako ztělesnění boha Jahveho. Ten měl v minulosti i některé vazby na Československo, jelikož zde v době svého exilu pobýval. Jeho návštěva byla dokonce literárně zpracována v knize Obsluhoval jsem anglického krále od Bohumila Hrabala. V roce 1959 mu dokonce československý prezident Antonín Novotný udělil Řád Bílého lva, za což se mu odvděčil udělením Řádu královny ze Sáby.

Rastafariánství nemá přesně vymezená dogmata ani jasná pravidla a považuje se za náboženství individuální. Z tohoto důvodu neexistuje žádná jednotná rastafariánská organizace, která by příznivce sdružovala. To dělají pouze sekty a spolky.

I když rastafariánství často čelilo nepochopení a potlačování ze strany moci, tak jeho poselství lásky, míru a jednoty zůstává silné a inspirativní. Mnoho lidí se stále obrací k rastafariánství především kvůli písním a myšlenkám Boba Marleyho. V roce 2024 má o tomto jamajském idealistovi a propagátorovi rodného ostrova vyjít autobiografický film pod názvem Bob Marley: One Love.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Rastafari

https://www.csfd.cz/film/1165648-bob-marley-one-love/prehled/

https://www.bobmarley.com/

https://www.britannica.com/place/Jamaica

Podobné články

Doporučujeme

Další články