Pocta Zajícovi, vznik Aleje obětí totality či demonstrace za svobodu podnikání: V Praze vrcholí vzpomínání na Vítězný únor

Venku je sice krásně, ale strašná zima. Pokud vás to přesto táhne na víkendovou procházku, zajděte se zahřát na některé z demonstrací a shromáždění, kterými 24. a 25. 2. vrcholí "oslavy" 70. výročí Vítězného února.

Vzpomínky zůstanou

Je to už 70 let, co došlo ke komunistickému puči, prezident Beneš přijal demisi nekomunistických ministrů a českému lidu začala tvrdá doba. Celý týden si připomínáme události, které vešly ve známost jako Vítězný únor. Všechno vrcholí sérií demonstrací a pietních akcí, které budou v hlavním městě probíhat celý víkend. Dali jsme dohromady menší přehled, abyste věděli, kam jít vzpomínat, nebo kterým místům se naopak vyhnout, protože tam bude přelidněno.

Už 24. února na Újezdě pojmenují prostranství u Památníku obětí komunismu jako Alej obětí komunismu. Na Staroměstském náměstí proběhne akce organizovaná Bezkomunistu.cz, která má poukázat na nevyrovnání se s komunistickou minulostí a připomenout totalitní zločiny. Jejich oběti se budou v podvečer uctívat také na Petříně.

Speciální akce se dostane 25. února studentu Janu Zajícovi, který se v roce 1969 upálil na protest proti normalizaci, bylo to měsíc po pohřbu Jana Palacha. Jeho památku si lidé připomenou na Václavském náměstí. A tamtéž se bude konat vůbec největší akce víkendu, hlášeno je až 5 tisíc účastníků. Demonstraci za svobodu, demokracii a svobodné podnikání svolalo celkem asi dvacet spolků, mimo jiné i Strana soukromníků a Konfederace politických vězňů. Hlavním cílem je varovat před "hrozící vládou jedné strany". Tam to bude fakt žít.

A jen tak mimochodem, tohle s Vítězným únorem sice nesouvisí, ale když jsme se probírali seznamem oficiálně povolených akcí v Praze, zjistili jsme, že od příštího týdne až do srpna bude každou první středu v měsíci na Mariánském náměstí probíhat setkání proti potratům. To je super, ne?

A tady čtěte o Lidových milicích.


Komentáře