fb pixel Po roce ve vesmíru se vám scvrkne srdce o třetinu, ukazuje výzkum – G.cz
Vyhledávání

Po roce ve vesmíru se vám scvrkne srdce o třetinu, ukazuje výzkum

Zdroj: Profimedia.cz

Astronaut Scott Kelly strávil ve vesmíru téměř rok, a díky němu víme, co se s tělem děje, pokud je stavu beztíže vystaveno na tak dlouhou dobu. Tyhle znalosti se nám budou hodit, až budem na Marsu navštěvovat Muskovo memepérium.

Jan Studnička
Jan Studnička 3.4.2021, 12:00

Scott Kelly

Jmenuje se Scott Kelly a dělá pro NASA astronauta od roku 1996. Před osmi lety, taky koncem března, vystartoval do vesmíru, aby tam zůstal téměř rok. 2. března 2016 přistál Kelly zpátky na Zemi a vědci začali zkoumat, jestli na něj měl rok pobytu v kosmu nějaký vliv, případně jaký.

Když strávíte takové množství času ve stavu beztíže, logicky se budou s vaším tělem dít nějaké divné věci, tomu nejde předejít. A nedávno publikovaná studie výzkumu těla Scotta Kellyho odhalia, jak moc divné věci to budou.

Čeká vás nateklá hlava, ochablé nohy a bez ohledu na to, kolik sníte jogurtu, budete mít křehčí kosti. Možná nejzajímavější část je ale o Kellyho srdci. Největší jeho komora se totiž zmenšila o sedmadvacet procent. Podle doktora Benjamina D. Levina, který výzkum vedl, naštěstí nemají změny negativní vliv na Kellyho zdraví.

Cesta na Mars

Nutno dodat, že všechny tyhle změny se s tělem děly, zatímco Kelly intenzivně cvičil. Jeho rozpis mu nakazoval cvičit šest dní v týdnu na běžeckých pásech, rotopedu a jiných posilovacích strojích. Gravitace prostě lidem chybí. Sám Kelly říká, že se cítí dobře, a jestli ho NASA nechá, klidně pofrčí do kosmu na rok znovu.

Poznatky jsou ale extrémně důležité i pro další cesty vesmírem. Kupříkladu pro cestu na Mars. Takový výlet může být dlouhý a na trase může stát ledacos. Člen posádky se může třeba zranit a ve chvíli, kdy je astronaut na delší dobu odříznut od cvičení, může být po příletu na Mars jeho znovusetkání s gravitací nepříjemné.

Podobné články

Doporučujeme

Další články