fb pixel Po Praze se prochází depresivní Alzák. Dolehla na něj tíha nenávisti milionů Čechů? – G.cz
Vyhledávání

Po Praze se prochází depresivní Alzák. Dolehla na něj tíha nenávisti milionů Čechů?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Socálními sítěmi se dnes jako mor šíří hromada fotografií, které zachycují smutnou zelenou postavičku Alzáka, jak se potuluje centrem Prahy. Není tomu tak, že by internetový obchod Alza.cz chtěl poukázat na mizerné tržby. Ve skutečnosti se jedná uměleckou performance absolventa UMPRUM Jonáše Strouhala. Součástí této akce bude i výstava s názvem Topografie pozornosti – Zpřítomnění, která se bude k vidění v galerii Hraničář v Ústí nad Labem.

Martin Miko
Martin Miko 19.10.2018, 15:33

Smutný Alzák

Každý, kdo dnes prošel centrem Prahy, byl pravděpodobně překvapen, když na Národní třídě potkal smutně tvářícího se maskota interentového obchodu s elektronikou Alzáka, kterého má celá republika v nelibosti kvůli otravným sloganům a ještě otravnějšímu hlasu, jenž se na nás hrne z rádií, televize a internetu už dlouhé roky. Tentokrát však Alzák nerozdává radost, ale je posazen do role smutné a prázdné reklamní postavičky, která prožívá pocity z odvrácené strany konzumu.

„Konzumní kultura často k manipulaci se zákazníkem využívá animistických strategií, při nichž neživé objekty, přístroje i celé korporátní identity připodobňuje živým tvorům, maskotům, subjektům. Jedním z nejtypičtěšjích příkladů v českém prostředí je v rámci firemní identity široce využívaný maskot jednoho velkého internetového obchodu s elektronikou. Dlouholetý s ním spojený marketing se již přelil do 3D animované postavičky až po plyšové fetiše,“ popisuje svůj umělecký projekt absolvent pražské UMPRUM v ateliéru Supermédia Jonáš Strouhal, který se snaží vyobrazit za pomoci performance populárního maskota v jiném světle, než na které jsme zvyklí.

Výsledkem performance by mělo být pravděpodobně video nebo soubor fotografií. Každopádně víme, že součástí akce je i výstava s názvem Typografie pozornosti – Zpřítomnění, která bude k vidění v Galerii Hraničář v Ústí nad Labem od 25. října 2018 až do 1. února 2019.

A zde je galerie poničených koloběžek, které se válejí po ulicích Prahy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články