Po Krtečkovi Brejcha: Česko má další stopu ve vesmíru

Obrázek uživatele Martin Miko
26.04.2018, 16:28

Po české vlajce, kopii Nerudovy básnické sbírky Písně kosmické a postavičky Krtečka, která se do kosmu podívala dokonce už podruhé, se na oběžnou dráhu dostaly i další české fragmenty. A opět to má na svědomí americký kosmonaut Andrew Feustel.

Do vesmíru se dostane i Brejcha

Kromě Krtečka má s sebou Feustel na své třetí misi i kopii titulní stránky z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně, a také kopii obrázku Měsíční krajina. Ten nakreslil čtrnáctiletý Petr Ginz, který Vedem založil a v terezínském ghettu dva roky žil, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském táboře.

Díky spolupráci jeho excelence, velvyslance Česka ve Spojených státech Hynka Kmoníčka a Feustelově ženě Indiře, která má české kořeny, odletěl na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) navíc i grafický list Šimona Brejchy s názvem Pohled z Vítkova.

K odhalení tohoto překvapení došlo u příležitosti výstavy Reality? Reality! Šimona Brejchy a Martina Velíška v galerii Cermak Eisenkraft na Smetanově nábřeží, kde je originál obrazu nyní vystaven. Zprávu oznámila osobně Indira Feustelová, která je právě na návštěvě Prahy.

„Šimon Brejcha toto dílo vytvořil jako poctu Praze, všichni jsme tímto krokem vyjádřili svou lásku k našemu městu a naší překrásné zemi,“ uvedl Tomas Zapletal - Cermak.


Komentáře

Doporučeno pro vás