fb pixel Po kentusu byly kozy: Konec základní vojenské služby po sobě zanechal velmi kvalitní slang – G.cz
Vyhledávání

Po kentusu byly kozy: Konec základní vojenské služby po sobě zanechal velmi kvalitní slang

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Je tomu už přes 18 let od doby, kdy se naše armáda stala plně profesionální záležitostí. Dokážete si v této době představit, že byste po maturitě narukovali minimálně na roční brannou povinnost? Kromě střílení ze zbraně a šikany byste si navíc mohli osvojit velmi kvalitní vojenský slang, který nám dodnes připomínají staré české filmy.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 29.3.2023, 23:07

Důvtipná vojenská mluva

O tom, že se mladým českým mužům po dlouhá léta nechtělo do armády, bylo natočeno mnoho filmů, které vystihovaly tehdejší dobu. Tyto zlé časy jsou naštěstí za námi a nyní nám tuto dobu připomínají už jen zmiňované filmy a vzpomínky pamětníků, kteří všeobecnou brannou povinnost zažili na vlastní kůži. Říká se, že vojna z vás udělá chlapa a dá vám režim a hodnoty. Jedinou z možností, jak jste se mohli branné povinnosti vyhnout, byla takzvaná modrá knížka, což byl průkaz o neschopnosti k vojenské činné službě.

Věděli jste, že by byla branná povinnost od státu požadována v případě ohrožení naší země nebo za válečného stavu? Ano, také si to nedokážeme představit, ale třeba by z nás byli dobří váleční zpravodajové. V horším případě bychom se stali součástí první linie, což bychom nepřežili ani 10 minut.

V následující galerii si můžete procvičit vojenský slang v praxi, takže máte jedinečnou možnost poznat, jak se mluvilo na vojně.

Tak co? Stal se z vás nyní mazák, nebo se pořád cítíte jako bažant? Napište nám do komentářů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články