fb pixel
Vyhledávání

Plakáty jako průvodce cestou k sametové revoluci: Od spartakiády přes strýčka Jedličku až po Vánoce s Občanským fórem

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

V kině Světozor se můžete rázem přenést do let 1946 až 1989 díky výstavě "Plakát na cestě k sametové revoluci" ze sbírky Terryho ponožek. Kurátor Pavel Rajčan připravil ke 30. výročí 17. listopadu 1989 výběr celkem šedesáti plakátů dokumentující pouť naší země z temných padesátých let přes pražské jaro 1968 až ke svobodě.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.11.2019, 10:43

Plakát má sílu

V prostorách pražského kina Světozor můžete aktuálně vidět výstavu s názvem Plakát na cestě k sametové revoluci. Ta nabízí nejrůznější kousky; od společenských plakátů, které dokumentovaly, komentovaly a propagovaly různé vrstvy společenského života naší někdejší Československé socialistické republiky a po plakáty k sametové revoluci 1989. Vystavené plakáty lze rozdělit do čtyř základních skupin: volební, sloužící politické propagandě, konkrétně filmové plakáty jako nástroj propagandy a obecné společenské plakáty.

"Plakát byl samozřejmě mocnou zbraní komunistického režimu. Ten jej vysílal do českých ulic při nespočtu příležitostí v masivním nákladu, a to s razancí hodnou kovaných soudruhů. Pestrost a bohatost této náruče propagačního kvítí byla opravdu rozmanitá," říká Pavel Rajčan, kurátor Terryho ponožek, jejichž sbírka obsahuje přes tisíc takovýchto plakátů.

Mezi plakáty politické propagadny nelze přehlédnout plakát Dagmar Sedláčkové Nejlepší z nás zvolíme za poslance nebo „komiksově-pěvecké“ plakáty Jaroslava Fišera Kramářská píseň o té veteši a Píseň o Kulakovi. Samostatnou kapitolou pak byly socialistické „reklamní“ plakáty propagující snad jediný peněžní podnik v zemi Státní spořitelnu a její ryčné slogany: Pracujme a spořme pro ještě bohatší a aktivnější život a Blahobyt z práce – spokojenost z úspor.

Podívejte se do galerie na malou ochutnávku, co si můžete ve Světozoru prohlédnout a až příště půjdete do kina, dejte si čtvrt hodinky k dobru, abyste si ty výtvarné perly mohli pořádně prohlédnout:

A tady si přečtěte o nechvalně proslulém masakru v Rudolfově u Českých Budějovic.

Podobné články

Doporučujeme

Další články