fb pixel Pět památek, které nesmí minout žádný správný světoběžník – G.cz
Vyhledávání

Pět památek, které nesmí minout žádný správný světoběžník

Která místa jsou na světě nejkrásnější? Průvodci cestovní kanceláře SEN vytipovali pět památek, které by neměly chybět na seznamu žádného cestovatele. Kam se vypravit? Co neminout?

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 29.1.2017, 09:00

1. Bagan v Barmě

Bagan v Barmě je nepopsatelně krásný. Jedná se o stovky pagod a chrámů na pár kilometrech čtverečních. Některé jsou pozlacené, jiné si zachovaly svou původní architekturu, jsou zde i chrámy rozpadající se po nájezdu Mongolů.

Když stojíte při západu slunce na vrcholu některé pagody a díváte se jakýmkoliv směrem, hrnou se vám slzy do očí. Nechápete, jak někdo dokázal postavit takovou krásu. Doporučuji také ranní let balónem nad pagodou,“ říká Pavel Fellner z cestovní kanceláře SEN, která jezdí do 150 zemí světa a specializuje se na náročnější klientelu. Během ranního letu spatříte, jak se chrámy vynořují z mlhy a získáte zážitek na celý život. Kdo se bojí výšek, může si pronajmout kolo a vyrazit na celodenní výlet. Bude však mít co dělat, aby zahlédl alespoň ty nejdůležitější chrámy. „V Baganu jsem byl čtyřikrát, a kdybych měl čas, vypravím se tam okamžitě znovu,“ dodává Pavel Fellner.

2. Tádž Mahal v Indii

Další z památek, kterou by pravověrný cestovatel neměl vynechat, je monumentální pomník v indické Ágře, který nechal v letech 1632 až 1654 vystavět mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy.

Když jsem ho před 13 roky viděl poprvé, neokouzlil mě, chyběla emoce. Po roce jsem se tam vrátil a stál jsem u vstupní brány jako opařený. Prostě se ve mně něco zlomilo,“ říká Pavel Fellner o chrámu, na jehož stavbě pracovalo na 20 000 dělníků. Je postaven z mramoru, povrch je zdoben polodrahokamy, drahokamy a kaligrafická výzdoba je provedena černým mramorem. Celý komplex zaujímá 17,5 hektarů a samotné mauzoleum stojí na čtvercovém podstavci, jehož rohy zdobí čtyři čtyřicetimetrové minarety. „Byl jsem tam několikrát a zase se tam vrátím. Těším se na jeho dokonalé křivky, barvu mramoru a polodrahokamů,“ dodává Pavel Fellner.

3. Machu Picchu v Peru

Machu Picchu v Peru, ruiny inckého kultovního města v peruánských Andách, působí jako z jiného světa. Když se sem člověk vyškrábe, pěšky nebo mikrobusem z údolí řeky Urubamba, nevěří svým očím. Postavit tady chrámový komplex byl nejlepší nápad inckých vládců. Řeka se vine dole pod strmými horami, v pozadí se pnou zasněžené kopce a o pár kilometrů dál východním směrem se rozprostírá nedobytný prales. „Je to jednoznačně nejkrásnější památka jižní Ameriky,“ doplňuje Pavel Fellner.

4. Borobudur v Indonésii

Borobudur v Indonésii na ostrově Jáva je největší památkou jižní polokoule pocházející z 9. století. Je to v podstatě obrovský chrámový komplex, z ptačí perspektivy vypadá jako mandala a na vrcholu sídlí Buddha budoucnosti – Matreja.

Celý komplex je poset 2672 reliéfními panely a 504 sochami Buddhy. „Když se procházíte po balustrádách, na kterých jsou znázorněné výjevy z Buddhova života, svírá se vám srdce. Jeho udatnost, šlechetnost, ochota pomoci zapůsobí na křesťany i muslimy,“ komentuje tuto památku Pavel Fellner.

5. Angkor Wat v Kambodži

Angkor Wat v Kambodži, postavený počátkem 12. století pro krále Súrjavarmana II. jako královský chrám a hlavní město, je magický.

První ranní slunce se zrcadlí v jezírku plném lotosových květů před největším z chrámů. Je to neuvěřitelně fotogenické, 20 minut na tomto místě obvykle jen stojíme a fotografujeme,“ uvádí Pavel Fellner. Den se tady zdá být krátký a každý z nás se do chrámu, který sloužil nejprve hinduistům, poté buddhistům, touží vrátit ještě jednou. Pavel Fellner doporučuje navštívit i méně známý, ale nádherný komplex Angkor Thom. Také chrám Bayon konkuruje samotnému Angkor Watu.

Kdo je CK SEN
Bratři a milovníci cestování, Pavel a Luboš Fellnerovi, založili před 24 lety v Bratislavě Cestovní kancelář BUBO Travel. Hned po pádu železné opony zorganizovali autobus a s kamarády objeli Turecko, Sýrii, Jordánsko. Pak následovala Skandinávie, později Indie a postupně celý svět. V roce 2012 koupili v Praze Cestovní kancelář SEN. V současné době pořádají 150 zájezdů do celého světa. Luboš Fellner byl v roce 2011 na Slovensku vyhlášen podnikatelem roku.

Více informací o CK SEN najdete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články