fb pixel Perry Mason se vrací v temném thrilleru ze třicátých let, čekají nás klobouky a cigára – G.cz
Vyhledávání

Perry Mason se vrací v temném thrilleru ze třicátých let, čekají nás klobouky a cigára

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Perry Mason jako hardboiled detektiv, který s cigaretou a kloboukem zamračeně vyšetřuje hrůzný zločin uprostřed Los Angeles v době hospodářeské krize? To je přesně to, co nám HBO servíruje. A my si to necháme líbit.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.6.2020, 14:13

Perry Mason a případ obřího rozpočtu

Kultovní právník/detektiv se vrací na televizní obrazovky a… je to na HBO, takže i na displaye telefonů asi. Tvůrci se rozhodli ukázat příběh Perryho Masona ještě předtím, než se z něj stal obhájce a je “jenom” detektivem ve službách advokátní kanceláře. Temná a drsná origin story ukazuje flashbacky z první světové války a z Perryho Masona je klasický noirový vyšetřovatel. Vychlastaný, depresivní, rozvedený, obklopený studenými kulisami Los Angeles uprostřed velké hospodářské krize.

První epizoda toho hodně slibuje. Zaprvé, casting je naprosto vynikající, herci jsou vybráni náramně a sám Matthew Rhys v titulní roli je boží. HBO do projektu taky nalilo spoustu peněz, stovky komparzistů v gigantické výpravě, ohromný natáčecí set a geniální CGI.

Případ únosu, který se ošklivě zvrtne a trailerový pohled na malinkou dětskou rakev taky slibuje klasicky true-detective-style nekompromisní vyprávění a jestli se vám líbí třicátkový setting, měli byste se do osmidílné série zamilovat na první pohled. Po prvním díle nemůžeme tvrdit, že to bude boží až do konce, ale mohlo by.

A navíc se noirových detektivek netočí tolik, abychom mohli takhle výpravnou jen tak ignorovat.

Legenda se vrací

Perry Mason je legenda americké popkultury, která u nás byla zredukována vysílacím schématem Vladimíra Železného na odpolední seriál o obtloustlém postarším právníkovi, který z nějakého důvodu řeší zločiny. Předpokládám, že NBC tenkrát pořad nabízela extrémně levně, takže ho Nova prostě koupila a vypustila do světa, aniž by se stresovala s tím, že nikdo nemá ponětí, kdo je Perry Mason vlastně zač.

Za Atlantikem je totiž Mason podobně kultovní postava jako třeba Phil Marlow nebo… Batman. Prostě cool detektiv, který je s námi už téměř sto let. Mason se poprvé objevil v románu už v roce 1933, Případ sametových spárů se jmenovala jeho první práce. Celkem vyšlo téměř sto povídek a románů, které měly Masona jako hlavní postavu. A filmy na sebe nenechaly dlouho čekat.

Nejvíc se ale postava proslavila seriálem, který běžel mezi lety 1957 a 1966. Všechny Perryho případy měly podobnou stavbu, Mason je advokát trestního práva, který se specializuje na obhajobu klientů obviněných většinou z násilné trestné činnosti. A se svým týmem většinou sám dokáže zákazníkovu nevinu. Happy end.

Americké televize se k postavě ještě několikrát vrátily, pro nás je nejzajímavější série krátkých filmů Perry Mason se vrací z roku ‘85, kde se role Masona po dvaceti letech znovu ujal Raymond Burr, kterýho hrál už v šedesátkách. A právě tahle osmdesátková show je to, na co jsme v devadesátkách koukali na Nově.

Podobné články

Doporučujeme

Další články