Peklo v indočínské džungli: 14 fotek z války ve Vietnamu, které ji ukazují v pravém světle – G.cz
Vyhledávání

Peklo v indočínské džungli: 14 fotek z války ve Vietnamu, které ji ukazují v pravém světle

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Před 54 lety do Vietnamu dorazilo prvních 3590 amerických vojáků, aby se zapojili do vietnamské války, která následně trvala až do roku 1975. Během deseti let, kdy byly USA ve válečném konfliktu, zemřelo více než 58 tisíc amerických bojovníků a další statisíce byly zraněny. Ztráty pro Vietnam však byly mnohonásobně vyšší. Americká chemická zbraň Agent Orange navíc kontaminovala půdu na území Vietnamu, kvůli čemuž se země s následky potýká dodnes.

Martin Miko
Martin Miko 8.3.2019, 16:00

Válka ve Vietnamu

O válečném konfliktu ve Vietnamu bylo natočeno mnoho filmů, které se snažily detailně zachytit realitu. V málokterém z nich se však dozvíte, že se USA nebála použít na území Vietnamu i chemické zbraně, které kontaminovaly tamní půdu a zničiliy porost. Chemická zbraň Agent Orange zasáhla přes 4 miliony lidí, z nichž tři čtvrtiny si odnesly trvalé následky v podobě nemocí a defektů. Látka narušila genetickou výbavu tamním obyvatelům natolik, že se dodnes v populaci vyskytuje vyšší procento postižených, než je tomu běžné v jiných zemích. Po skončení války na území Vietnamu navíc zůstalo mnoho desítek tun nevybuchlé munice, které od poloviny 70. let zabila přes 42 tisíc lidí.

Konflikt stál obrovské množství peněz, které by se s ohledem na dnešní inflaci dalo přepočítat na stovky miliard dolarů. K tomu si připočtěte desítky tisíc mrtvých amerických vojáků a stovky tisíc raněných vojáků. Tam ale jejich hrůzy neskončily. Do roku 1982 spáchalo sebevraždu zhruba 60 tisíc válečných veteránů. Byl to zkrátka jeden z nejhorších konfliktů vůbec.

A slibované fotky najdete tady:

A zde je 10 zajímavostí o prezidentovi Masarykovi, které zaručeně nevíte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články