Pavel Salčák: Veganství mi v MMA nijak nepřekáží. Oktagon: Výzvu jsem bral jako příležitost, která se nemusí opakovat. – G.cz
Vyhledávání

Pavel Salčák: Veganství mi v MMA nijak nepřekáží. Oktagon: Výzvu jsem bral jako příležitost, která se nemusí opakovat.

Sympatický Pavel se v reality show Oktagon: Výzva blýsknul nejen nejrychlejším K.O., ale také nevyčerpatelnou ochotou pomáhat všem kolem sebe. Ne nadarmo má v soutěži Královský charakter hned dvě želízka.

Václav Rybář
Václav Rybář 10.11.2017, 11:31

S Pavlovým příběhem se snadno identifikuje. Na střední sportoval ostošest, ale na vysoké musela jít ‚zábava‘ stranou. K radosti z pohybu si našel cestu až během rutinní práce v kanceláři. A jednoho dne se rozhodl, že svůj život změní. Opustil vyšlapanou cestičku kariérního postupu a rozhodl se podnikat. Stejně tak se od posilování odklonil k thajskému boxu, protože chtěl aktivně překonávat svoje vlastní limity. Odtud už to byl jen krůček k MMA.

Pavel Salčák je dalším z účastníků unikátní reality show Oktagon: Výzva, ve které spolu žijí a občas se i bijí dva týmy bojovníků MMA – čtyři Češi a čtyři Slováci. Televizní část už skončila, ale zlatým hřebem je finále jménem Oktagon 4, v němž si všichni účastníci vyzkouší naživo ostrý zápas s odpovídajícím soupeřem. Pro mnohé z nich to může být rozcestník v další kariéře. Pavla jsme se zeptali na pár otázek během přípravy na tuhle velkolepou akci.

G.cz: Co tě vlastně k bojovým sportům přivedlo?

Pavel: Na střední škole jsem hrál ligový fotbal a když jsem přešel na vysokou, šel veškerý sport stranou. Až po čase jsem se vrátil aspoň ke cvičení, ale přece jen to neobnáší tolik adrenalinu. Tím hlavním impulzem bylo, když mě oslovil kamarád, jestli bych chtěl zkusit thajský box, který vedl pro pár dalších nadšenců.

G.cz: Tvou specialitou je thajský box, ale v MMA zvládáš i boj na zemi, bylo náročné si po letech muay thai rozšiřovat repertoár?

Pavel: Přechod od thajského boxu byl pozvolný. Ještě v době, kdy jsem zápasil, jsem začal navštěvovat grappling, což je jedna z hlavních součástí MMA. Tady jsem seznámil s ‚prací na zemi‘ a poznal jsem, že to bude práce a poznávání na celý život :) Přece jen to není „přední – zadní – lowkick“, tedy klasická kombinace z thajského boxu.

G.cz: Studoval jsi politologii, ale živíš se něčím úplně jiným – mohl bys nám to trochu přiblížit?

Pavel: Mé studium ještě není ukončené. Jsem v tomhle trochu lajdák. Respektive po přestěhování do Prahy se mi studium nepodařilo skloubit se svojí první prací. Studoval jsem politologii a sociologii – a jak už to tak bývá, začal jsem dělat něco úplně jiného. Od kancelářských pozic jsem po letech demotivace v oboru hledal něco rozmanitějšího a můj kamarád shodou okolností potřeboval dalšího člověka do své dílny, vyrábějící designové, ručně vytvářené deníky. Takže jsem od klávesnice přesedlal k drobné ruční práci a nemůžu být spokojenější.

G.cz: Vím o tobě, že jsi už cca deset let vegan. Jaké byly v tomhle ohledu začátky, musel sis sám vařit, hledal jsi recepty na internetu nebo v zahraničí?

Pavel: Pár let před veganstvím jsem byl vegetarián. Before it was cool :) Žil jsem v okresním městě, kde tohle byla poměrně exotika. Jelikož mám kuchařské základy, tak jsem si od začátku vařil sám. A často to byl ‚pokus-omyl‘. Naštěstí se už tou dobou dala na punkových koncertech koupit nějaká ta kuchařka nebo člověk něco okoukal, ať už v restauraci nebo u kamarádů. Časem k tomu přibyly recepty na internetu a dnes to dospělo do stádia, kdy v mém sousedství je plno veganských restaurací a můžu si vybírat.

G.cz: Máš pocit, že ti veganská dieta podráží nohy v přípravě, nebo sis našel – co se týče jídelníčku – efektivní cestu?

Pavel: Každý zápasník si během předzápasových diet vyzkouší řadu postupů a ustálí se u těch, které mu fungují. Můj jídelníček se před zápasem stane ještě o něco víc zeleninovým a splnění váhového limitu tak nebývá problém.

G.cz: Proč ses vlastně do show Oktagon: Výzva vůbec přihlásil?

Pavel: Sledoval jsem první sérii, se dvěma kluky z českého týmu jsem trénoval a líbil se mi formát. Zároveň to ale nebylo tak, že bych uvažoval o tom, že bych se tam kdykoliv přihlásil. V první řadě jsem byl limitovaný tím, že jsem byl v té době ještě amatérským zápasníkem, a pak jsem přece jen bojoval s tím, že nejsem příliš extrovertní typ. Pak mě oslovil můj trenér André Reinders, jestli bych to přece jen nechtěl zkusit. Výzva se natáčí jednou za rok a pokaždé v jiné váhové kategorii. Po pár dnech jsem si uvědomil, že by nebylo rozumné, nechat si takovou příležitost ujít.

G.cz: Co podpora v rodině a mezi kamarády, fandí tvému zájmu o bojové sporty? A co říkali výpravě do televize?

Pavel: Já to vlastně nikomu neříkal. Tedy věděla to přítelkyně, lidi se kterými pracuji nebo ti, se kterými jsem měl domluvený program na letní měsíce. Finální verdikt o tom, že se toho budu účastnit, padl měsíc a půl před natáčením, takže jsem se jen soustředil na trénování a většinu úsilí investoval do příprav. Dojmy od svého okolí jsem tak spíš sbíral až během vysílání.

G.cz: Máš v bojových sportech nějaké vzory?

Pavel: Líbí se mi, když zápasník nebo zápasnice přesahuje rámec svého oboru a vyjadřuje se k věcem mimo sport. Bohužel takových je v současnosti málo. Spíš hledám morální vzory jako byl Gustav Frištenský, Emerich Rath, Gabčík s Kubišem.

G.cz: Když jsem dělal rozhovor s tvým kamarádem a zároveň protivníkem ve Výzvě, Pavlem Simandlem, říkal, že nejsi extrovert. Jak si zvládal všechny ty kamery a nutnost se ke všemu vyjádřit. Byla tohle pro tebe ta pravá výzva?

Pavel: První týden jsem byl poměrně paralyzovaný. Když jsem někde nový, tak toho opravdu moc nenamluvím a trvá mi, než se rozkoukám. Po dvou, třech týdnech už to šlo samo. Tohle byl hlavní důvod – tedy mimo MMA – proč jsem na Výzvu přistoupil. Rozhodně jsem se víc otevřel.

G.cz: Divákům jistě utkvěl v hlavě tvůj bleskový souboj s Patrikem Grünnerem. Ty ses mu za to devítisekundové K.O. skoro až omlouval. Jak na to koukáš zpětně?

Pavel: Neomlouval jsem se konkrétně jemu, ale jeho rodině a přátelům. Patrik pár minut po tom K.O. vypadal opravdu zle, a když jsem procházel kolem jeho manželky s malou dcerkou a jeho dalšími kamarády, tak jsem jim říkal, že mě mrzí, že to mělo takový rychlý průběh. Je nutné si uvědomit, že každý z nás, kdo se toho účastnil, si musel vzít volno z práce nebo od studia, každý tam riskoval případný neúspěch a bohužel to padlo právě na Patrika. Jestli bylo něco opravdových strášákem, tak to bylo udělat špatný zápas. Ať už kvůli vysoké sledovanosti nebo případným dalším nabídkám od promotérů.

G.cz: Další nominaci v soutěži Královský charakter sis vybojoval mimo klec, když jsi pomáhal Michalu Kotalíkovi se shazováním váhy, ačkoli ti vlastně vyfouknul zápas. Všichni už víme, jak to dopadlo, nakonec jsi musel nastoupit na poslední chvíli proti slovenskému soupeři ty a skončilo to prohrou. Přemýšlíš teď nad různými variantami toho scénáře, coby kdyby... kdyby Michal váhu shodil, kdybys věděl od začátku, že půjdeš do klece ty apod.?

Pavel: Podvědomě jsem tušil, že trenéři vyberou spíš Michala. Do Výzvy jsme šli s tím, že ta situace s výběrem může nastat, a proto nemělo smysl trenérům cokoliv zazlívat. Rozhodování jsem jim fakt nezáviděl a společně s prvním shazováním váhy Michala to byl asi nejvypjatější moment během natáčení. Pro většinu zápasníků je lepší, když se mentálně na zápas nastavují delší dobu – a já to měl jako na houpačce. To bylo asi to hlavní, co v mém případě rozhodlo o neúspěchu. V tak krátké době už ani nebyl prostor poladit taktiku proti soupeři, který je favoritem celé pyramidy. Všechno je jenom kdyby a těch faktorů tam bylo tolik, že si nedovolím říct, jestli bych dokázal urvat výhru, kdybych byl vybraný od začátku.

G.cz: Máš ve zmíněné soutěži Královský charakter docela slušnou šanci na výhru. Co by pro tebe taková trofej znamenala osobně?

Pavel: Především jsem rád, že lidi měli možnost podívat se na MMA i z jiné než sportovní stránky. Je tolik dalších věcí, které musíte řešit před výkonem, který může trvat 9 vteřin nebo celých 15 minut. Královský charakter především upozornil na lidskou stránku celého sportu, který je většinou jen sterilní řečí čísel, bodů a rekordů. A já jsem rád, že jsem k tomu mohl aspoň trochu přispět.

G.cz: Začínal jsi s MMA relativně pozdě, ale máš už na kontě amatérského mistra i vícemistra ČR – jaké jsou další plány a ambice do budoucna?

Pavel: Nejbližší zápas mám na Oktagonu 4, který se uskuteční v neděli 12. 11. 2017 v Bratislavě. Bude to velký a vyprodaný turnaj pro čtyři tisíce lidí. Přípravě jsem dal maximum možného a doufám, že mi předvedený výkon otevře cestu k dalším zápasům. Vzhledem k věku to mám v této chvíli tzv. od zápasu k zápasu a vyšší ambice přijdou až s nasbíranými zápasy. Teď to nedělám pro ambice, ale pro radost.

Jestli vás Pavlův příběh a charakter zaujal, můžete pro něj hlasovat v soutěži Královský charakter, který vyhlásil pivovar Krušovice. Soutěž má odměnit ty účastníky (nebo jejich trenéry), jež se během show zachovali charakterně. Na adrese oktagonmma.cz/soutez najdete nominované okamžiky z Výzvy i další informace. Vítěz bude vyhlášen během Oktagonu 4 už tuto neděli 12. listopadu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články