Pavel Novotný – král českého bulváru – G.cz
Vyhledávání

Pavel Novotný – král českého bulváru

Rozhovor se šéfredaktorem Extra.cz vznikl tři dny před tím, než nejmenovaná žena vstoupila v Uhříněvsi do kolejiště. Muž, kterému je dnes podsouváno, že ji tam dohnal, je v něm totálně upřímný.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 30.4.2014, 22:29
Jak jsi se stal hrdinou dokumentu České televize Dělníci bulváru? Režiséra Klusáka zaujaly moje výroky o Ivetě Bartošové a oslovil mě. Šel jsem do toho s vědomím, že to sice bude skvělý dokument, ale že z něj asi nevyjdu právě dobře. Uškodit mi to nemohlo – moje profesní pověst už totiž může být jenom lepší. Navíc jsem cítil skvělou příležitost oslovit i jiné publikum, než které čte Extra.cz. Mám totiž tak trochu mindrák, že ke mě čeští "intelektuálové" přistupují s předsudky. Mají na mně jasný názor, aniž by o mně ale něco věděli. A vadí ti to? Osobně se v médiích pohybuju od listopadu 1989. A zjišťuji, že čím déle v nich jsem, tím méně mě zajímá můj mediální sebeobraz. Ze začátku jsem to sledoval, ale dneska už mě vůbec nezajímá, co o mně kde kdo "ošklivého" napíše. Naopak se tím bavím... Já na to rezignoval. Kecám, trápí mě to, ale jen trochu...  

Protekční spratek

pavel n Pavel Novotný (vpředu), protekční spratek vzadu vlevo.                Foto: extra.cz Jsi vnímán jako "protekční spratek", kterého do médií protlačil slavný otec. Měl jsem to podobně – táta byl ve své době známý režisér a dokumentarista a dodnes mi občas někdo řekne: "Ty se máš, když tě fotr dostal do novin a do televize..." Oba víme, že je to blbost a že takhle to prostě nefunguje, ale "cejchu" jmen našich otců se už nezbavíme. Proč si lidi myslí, že jsme se do médií dostali protekcí? Nevím, ale směju se tomu. Že by otec zvedl telefon, zavolal do vydavatelství a oni by mě hned vzali? Za prvé to takhle nefunguje a za druhé byl otec vždycky proti tomu, abych dělal v médiích. Jako konferenciér se styděl za mou vadu řeči. S cejchem "protekčního spratka" jsem přestal bojovat už před lety. Někteří lidi mají potřebu mi "slavného otce" pořád předhazovat. Nic chytřejšího je prostě nenapadne. Proč bych je měl pořád přesvědčovat, že to není pravda? Stejně mi to neuvěří, tak ať si myslí, co chtějí. Jak mýty o "protekčních spratcích" vznikají? Část lidí jsou primitivní zvířátka a uvažují v šablonách. V médiích pracuji už dlouho a otcovo jméno se se mnou táhne dodnes. Já navíc tu šablonu sám záměrně přiživoval, abych ji lidem "vzal z huby". V Šípu jsem měl pravidelnou rubriku s názvem "Facka protekčního fracka".  

Seriózní média lžou

Běžný čtenář si myslí, že si bulvár vymýšlí, lže a mýtizuje... Nesmysl, bulvár lhát nemůže, celebrity by nám usoudily prdel. Musíme všechno mít do detailu ověřené. Nic si nevymýšlíme, prostě jen ze skutečnosti vybíráme věci, které nám připadají důležité. "Falešnou realitu" zakrývající svět vytvářejí tzv. seriózní média. Bulvár je jednou z posledních mediálních platforem, kde se o světě píše pravda. Když jsem kdysi pracoval v MF Dnes, k "seriózním" novinářům jsem nábožně vzhlížel. Dneska je mi z nich smutno. Nedávno jsem zašel do Lidovek poděkovat svému "učiteli" Martinu Zveřinovi, že je ve svých sloupcích jako jeden z mála českých novinářů kritický. A on se červenal, protože v newsroomu asi dvacet lidí slyšelo, že ho chválí "bulvární" Pavel Novotný. Smutné... S tím zakrýváním reality "seriózními" médii souhlasím. Vezmi si jen, jak servilně se novináři v 90. letech chovali k Havlovi. V médiích panovala tichá dohoda, že o něm nikdo nenapíše nic špatného. A přitom všichni novináři věděli, že ten člověk chlastá, hulí jak fabrika, podvádí ženu, podvádí i milenky, spí s novinářkami, nedrží slovo, retušuje vlastní minulost... No jasně, třeba Lidovky o Havlově rakovině plic věděly mnohem dřív, než o ní napsaly. Prostě to lidem tajily. A o jeho paralelních vztazích nepsaly už vůbec. Loni v červnu zemřel Jan Kašpar, herec z divadla Járy Cimrmana. Žádné noviny nenapsaly, že když byl Havel za komunistů ve vězení, spal s jeho ženou Olgou. Ale vždyť sex patří k životu a manželé Havlovi nebyli božstvo! Že to "seriózní" tisk tajil, je připosranost.  

Hranice bulváru

Existují v bulváru nějaké hranice, které se nepřekračují? Takových hranic je jen minimum. V Extra jsme nedávno třeba zjistili, že jedna známá herečka je HIV pozitivní. Nenapsali jsme to, proč taky? Nebo jsme jako první věděli, že během několika týdnů zemře Stanislav Gross. Nenapsali jsme o tom – ctili jsme, že to ještě nevědí jeho děti. Kvůli našim ohledům to měla jako první konkurence. Takže ano, v mimořádných případech bulvár určité ohledy má. Umělci, politici a další lidé vstupující do veřejného prostoru ale musejí počítat s tím, že o nich budeme psát skoro bez ohledů. Ztrácejí veřejně činné osoby právo na soukromí? To úplně ne, ale musejí prostě snést větší pozornosti médií. Celebrity navíc často s bulvárem samy spolupracují a často ho až neuvěřitelným způsobem zneužívají k sebepropagaci. Obyčejný člověk, který se do veřejného prostoru necpe, zájem bulváru snášet nemusí. Jeho osobní život je před médii chráněný, což respektujeme.  

Avantgarda 21. století

pavel3 Pořád je zábavnější než nudný šéfredaktor Reflexu Šafr v kravatě. A dokonce drží slovo. Bulvarizují se "seriózní" média? Určitě, třeba takový Reflex je už dneska mnohem bulvárnější než Extra. Bulvarizuje se zpravodajské iDnes, bulvarizují se Lidovky... "Seriózní" média začínají používat bulvární postupy. Snaha zaujmout čtenáře vítězí nad snahou něco hlubokého mu sdělit. Neštve tě, že "seriózní" média vykrádají tvoje metody? Neštve, ale trochu mi vadí, že sice dělají to samé co já, ale ukazují na mě prstem a tvrdí, že jsem prase. A přitom bulvár je prostě napřed. Extra ovlivnilo celá česká média – nastavilo způsob, jak dneska pracují i "seriózní" novináři. Předurčujeme budoucí směr, jsme "trendsetteři". Připadáš si jako avantgarda 21. století? Jednoznačně! V českých médiích je Extra.cz o krok napřed.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články