fb pixel Patrick Swayze, hvězda slaďáků? Idol z Hříšňáku v mládí musel na bojová umění, aby zvládal záchvaty vzteku – G.cz
Vyhledávání

Patrick Swayze, hvězda slaďáků? Idol z Hříšňáku v mládí musel na bojová umění, aby zvládal záchvaty vzteku

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Patrick Swayze je lidem po celém světě znám především jako tanečník Johnny, hlavní hrdina jednoho z nejpřeslazenějších filmů vůbec - Hříšného tance. Syn tanečnice sám propadl pohybu a na kroucení pánví si postavil kariéru. Málokdo ale ví, že idol mnoha žen a dívek v mládí trpěl záchvaty vzteku a výbuchy agrese, které se naučil zvládat jen díky bojovým sportům.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.8.2020, 10:15

Renesanční Swayze

Patricka Swayzeho všichni známe především jako tanečně nadaného rebela Johnnyho z Hříšného tance, nejsladšího ze všech filmových slaďáků. Idol žen a dívek zdědil taneční nadání po matce, která byla rovněž tanečnicí a později i choreografkou. Swayzeho otec naproti tomu začínal jako rodeový kovboj, s rozrůstající se rodinou - Swayze měl tři vlastní sourozence a adoptovanou sestru - ale přijal místo v architektonické firmě.

Hyperaktivní Patrick se odmalička věnoval pohybu. Sportoval, tančil, chodil do školního dramatického kroužku. Ze sportu ho nejvíc bavil fotbal a toužil se mu věnovat profesionálně, ošklivě si ale zranil koleno, což jeho kariéru ukončilo dřív, než vůbec začala. Dost ho to zklamalo a v kombinaci s příchodem puberty to v mladíkovi začínalo vyvolávat nepředvídatelné záchvaty vzteku a agresivní chování. Aby se zklidnil, zkusili ho rodiče přihlásit na aikido - a bojový sport zabral. Swayze se tak začal učit ještě wushu a taekwondo. I to ho později, už v dospělosti, přivedlo k buddhismu a zkoumání dalších východních náboženství. „Vždycky jsem cítil, že jedna moje část má blízko k duchovnu, ale jako mladík jsem se bál to zkoumat, navíc, když vyrůstáte v Texasu, nedočkáte se v tomhle zrovna vřelé podpory,“ vysvětlila hvězda v jednom interview svůj postoj k víře.

Koncem střední školy už ale naplno propadl tanci a po maturitě odjel do New Yorku, kde začal obrážet konkurzy. Jednou z jeho prvních velkých rolí byl samotný Danny Zucko v divadelní verzi Pomády, a to rovnou na Broadwayi. Díky tomu se Swayze dostal v epizodní roli do televizního seriálu M.A.S.H. a pak se rozhodl, že zkusí štěstí přímo u filmu.

Zákeřná slinivka

Mladý tanečník měl štěstí. Kromě pohyblivé pánve a pohledné tváře s modrýma očima měl i celkem talent. Francis Ford Coppola si ho vybral do svého filmu Ztracenci, který vypráví o dvou znepřátelených pouličních ganzích. Film tehdy představil i další nové a dnes světoznámé tváře - třeba Matta Dillona nebo Toma Cruise. V nápaditém, leč průměrném akčním sci-fi Rudý úsvit si mimo jiné zahrál s Jennifer Gray, která se mu o pár let později stala kolegyní a partnerkou v jeho největším filmovém hitu...

Tím byl právě Hříšný tanec, díky němuž se ze Swayzeho stala superstar a především idol žen a dívek po celém světě. Tenhle fešák měl ale už od roku 1975 oči jen pro jednu - pro svou manželku, švédskou herečku a režisérku Lisu Niemi. Poznali se pět let před svatbou, když jemu bylo 18 a jí pouhých 14 a Lisa k němu docházela na hodiny tance. Swayze později prozradil, že jeho téměř celoživotní láska byla inspirací pro hit She's Like The Wind, který složil a nazpíval pro soundtrack k Hříšňáku.

Po Hříšném tanci Swayze po boku Demi Moore natočil další super-slaďák, legendární snímek Duch. Ocenění kritiky se ovšem dočkal až se snímkem Tři muži v negližé. Příběh tří travestitů, kteří cestují přes celé Státy, aby se zúčastnili soutěže krásy, vynesl Swayzemu nominaci na Zlatý glóbus. Jeho poslední filmovou rolí se stal agent FBI v seriálu Zvíře z roku 2009. Právě tehdy totiž herec, který předtím už zvládl zkrotit závislost na alkoholu, prohrál dvacetiměsíční boj s rakovinou slinivky. Tu mu diagnostikovali krátce po dotočení pilotu Zvířete, kdy měl Swayze poprvé tak silné bolesti, že musel být hospitalizován. Ikonický herec nás opustil ve věku pouhých 57 let.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články