fb pixel Patočkův občanský aktivismus za státní peníze: tady něco smrdí – G.cz
Vyhledávání

Patočkův občanský aktivismus za státní peníze: tady něco smrdí

Jakub Patočka má plná ústa keců o úplatcích, klientelismu a zneužívání veřejných financí. A taky má plné kapsy korun vytažených ze státních firem, ke kterým se dostal díky své vazbě na premiéra Sobotku. A navíc ještě hrubě manipuluje média – prý „s důrazem na svou čest“.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 21.11.2017, 08:00

Lidové noviny informují, že novinář, ekologický aktivista a vydavatel webového Deníku Referendum Jakub Patočka potají bral peníze z resortů ovládaných ČSSD. Lidovky shrnují: „Co se týká grantů, darů či inzerce, Patočka si vedl šikovně. Finanční podporu na projekty Deníku Referendum v roce 2015 (šlo o reportáže či komentáře) poskytly Nadace ČEZ či Chovancovo ministerstvo vnitra. Inzerci si na webu Referenda zaplatila i společnost Česká energetická přenosová soustava (ČEPS) spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde o úřady a společnosti, ve kterých v uplynulém volebním období uplatňovala vliv především ČSSD…“ Patočka se k jejich penězům (státním penězům, a tedy našim penězům, aby bylo jasno) dostal jen proto, že je poradcem premiéra Bohuslava Sobotky, viz ZDE.

Stačí si dát dohromady jedna a jedna, aby vám vyšlo, že tady něco smrdí. Patočka byl až letošního listopadu členem ČSSD, ze které byl teď vyloučen. Předtím se neúspěšně pokusil dostat do politiky za Stranu zelených a ještě předtím řídil ekologické Hnutí Duha. Ve všech těchto funkcích neustále hlasitě kritizoval údajné korupční skandály ODS a Václava Klause, který pro něj byl něco jako vtělený satan.

Patočkův soukromý džihád proti občanským demokratům byl tak fanatický, až to bylo směšné. A zrovna tenhle člověk se teď přisál na penězovody ČSSD? „Jó aktivista Patočka," shrnul to kdosi na FB. “Aktivně hrabal, u koryta byl, žral a ještě u toho chrochtal…“

Bizarní je i fakt, že právě Patočkův Deník Referendum patří k nejhlasitějším kritikům údajného propojení médií a politiků s ekonomickými zájmy. Ten člověk prostě pořád dokola křičí, že Česku vládne klientelismus v zájmu převodů státních peněz do soukromých kapes. A teď se ukáže, že jeho „nezávislé noviny“ jsou placeny přesně stejným způsobem? Tedy že redakce Deníku Referendum je jakousi obrovskou pijavicí, napojenou na státní firmy, řízené lidmi z ČSSD?

Co je ale úplně nejhorší: Patočka zastavoval práci novinářů, kteří chtěli v Deníku Referendum negativně psát o firmách, pro které on sám pracoval a od kterých jeho noviny dostávaly peníze. Takhle zarazil třeba chystaný článek Saši Uhlové o České poště. Řekl jí, že o poště nesmí psát, protože by to prý "stálo příliš mnoho času a sil" .

A ten samý Patočka přitom opakovaně kritizuje Lidové noviny a Mladou frontu Dnes za to, že prý jdou na ruku Babišovi? Ten samý Patočka tvrdí, že nezávislá novinařina je v Česku ohrožena a že jediným skutečně nezávislým médiem je jeho web?

Navíc se teď ukázalo, že Patočkův spolkem Centrum pro média, ekologii a demokracii pořádal konferenci placenou Pojišťovnou ministerstva vnitra za statisíce korun – přestože se zřejmě vůbec nekonala (viz ZDE). Připomeňme ale i další Patočkovy podivné a ostudné kauzy. V roce 1999 se stal šéfredaktorem Literárních novin jen díky podvodu Ludvíka Vaculíka a navzdory výsledkům řádného konkurzu. V roce 2007 se dodnes nevyjasněným způsobem podílel na tzv. Kuřimské kauze, ve které docházelo k brutálnímu mučení dětí (viz ZDE a ZDE).

Muž, který se opakovaně vydává za věrozvěsta občanské společnosti a arcibiskupa demokratických ctností a apoštola nezávislé žurnalistiky si založí neziskovku, kam tečou peníze nás všech. Muž, který je prý apoštolem nezávislé žurnalistiky, svůj ztrátový deník platí z prostředků vytažených ze státních firem, díky svému napojení na českého premiéra. A ten samý muž pak o těch firmách svým reportérům zakazuje negativně psát. Jsme v Česku, nebo v Palermu? Nejvtipnější (nebo naopak nejsmutnější?) ale je, co o tom všem Patočka řekl Respektu. Prý to všechno dělá "s důrazem na svou čest."

„Hernajs, tohle svinstvo, kdy si kamarádi kamarádů založí neziskovku a tu začnou financovat jiní kamarádi z veřejných peněz, by mělo skončit,” shrnuje na webu Lidovek J. Schwarz. “Kam se hrabe Klaus se svým zhasnutím během privatizace! Tohle je systémová zlodějina prorůstající jako plíseň celým organismem odshora až dolů…“

A TADY si přečtěte, proč Patočka vůbec nerozumí ekologii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články