Jen třetina Čechů jsou Slované. Píše se to v článku, který přesně včera přesně v den vzniku Československa zveřejnily Novinky. S odkazem na genetické výzkumy uvádějí, že je Česko geneticky mimořádně pestré.
„Slovanské kořeny má jen 35 procent populace,“ dočtete se. „U třetiny lidí lze vystopovat jejich germánsko-keltský původ a deset procent má prapředky z řad Vikingů. Zbytek má například židovský původ, někteří lidé mohou hledat své kořeny v jižní Evropě nebo na Sibiři. Věda dokonce dokáže určit mezi Čechy ty, jejichž prapůvod je až ve starobylé Mezopotámii.“
Pro toho, kdo se jen trochu zajímá o populační genetiku a rodokmeny, to není žádné překvapení. Novinka to nebude ani pro zájemce o historii nebo pro každého, kdo se prostě jen podívá na mapu. Česko leží skoro přesně ve středu kontinentu. Přes Českou kotlinu proto odedávna táhli všichni dobyvatelé, kteří se kdy v Evropě objevili, a rozsévali přitom své geny. Bylo by podivné, kdyby Češi nebyli pestrou směsicí DNA – „voříšky Evropy“.
A pokud něco víte o fungování dědičnosti, je vám jasné, že je to dobře. Platí, že čím vzdálenější rodiče, tím kvalitnější potomstvo. Kombinace co nejodlišnějších genů zlepšuje schopnosti přežít, posiluje imunitu, snižuje riziko řady dědičných chorob, zvyšuje inteligenci…
Být „bastardem“ a genetickou směskou je prostě z čistě biologického hlediska výhoda. My Češi jsme na tom vydělali. No, „Češi“… Národnost je otázkou volby, ne genetického původu. Prostě tu shodou okolností mluvíme česky, pečeme buchty, vaříme pivo a víme, kdo byl svatý Václav. Spojuje nás jen jazyk a kultura, nic víc. Geny rozhodně ne.
Tím bizarnější samozřejmě je, že se „bastardi Evropy“ tak bojí imigrantů. Jsme jeden z nejxenofobnějších národů kontinentu – my, kteří jsme zároveň v té Evropě nejpestřejší multigenetickou směskou. Kam jinam by tedy měli přijít desetitisíce nebo statisíce Afghánců, Iráčanů, Maročanů, Nigerijců a dalších obyvatel Středního východu a černé Afriky než k nám? Proč se tak bojíme cizích vlivů, když jsme sami potomky cizinců?
A TADY si přečtěte, jestli byl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk synem rakouského císaře Františka Josefa I.