Pán hub na všechno odpoví – G.cz
Vyhledávání

Pán hub na všechno odpoví

Udělalo se vám blbě po smaženici? Obsah vašeho žaludku poputuje na stůl RNDr. Mgr. Jaroslava Klána, CSc., z Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. LF Univerzity Karlovy. Snad vás to ještě zachrání…

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.8.2014, 17:05

Kolik lidí se v Česku ročně otráví houbami?

Záleží na sezoně, ale většinou asi 300 až 400. Otrava ale automaticky neznamená smrt. Nejčastěji je to jen nevolnost, průjem, zvracení nebo halucinace. Někdy se ukáže, že za to nemůžou houby, ale třeba nějaká viróza. To se dá snadno odlišit, protože při otravě houbami člověk nikdy nemá horečku.  

Kolik lidí houby zabijí?

Ve srovnání třeba s dopravními nehodami to není tak strašné - řekněme čtyři za rok.  U nejnebezpečnějších hub (jako je muchomůrka zelená) je nejhorší, že často trvá dlouho, než jed začne působit. Pak už si mnohdy ani nevzpomenete, že jste jedl houby. Houbový pokrm už navíc není v žaludku, ale ve střevech, a toxiny kolují v těle, takže výplach žaludku je k ničemu.  

Mění se počet otrav v čase?

Jsme stále línější. Už se nám nechce do lesa a na houby chodíme do supermarketů, kde nám nabídnou jen pár druhů. Úroveň znalosti hub tím strašně klesá.  

Pak ale musí logicky stoupat počet otrav…

tumblr_mahjk9JGGr1rr86mho1_400 Ne, protože lidi houby přestávají sbírat. Právě proto najdete nejvíc hub ve Skandinávii, kde jsou všechny považovány za jedovaté.  

Která houba je u nás nejnebezpečnější?

V počtu úmrtí jasně vede muchomůrka zelená. Roste všude - třeba v Praze ji najdete skoro ve všech velkých parcích.  

Když ji sním, co to se mnou udělá?

F6LBJCQF82EZJ93.MEDIUM Obsahuje dva hlavní jedy. Falloidin napadne střevní sliznici a po 6-10 hodinách způsobí silný průjem, který vás odvodní. Pokud to lékaři chytnou včas, máte šanci přežít. Horší je druhý jed amanitin, který vám zničí jaterní buňky. Když se na ně naváže, nic nepomůže.  

Ani transplantace?

Tak rychle se nenajde dárce.  

Každý houbař by měl mít svého motorkáře?

Hm, taky jsem motorkář… Mám Yamahu Dragstar 1300. Houbařům radím: houby, které dokonale neznáte, nejezte vůbec, nebo maximálně jen na chuť. Malou dávku jedu máte šanci přežít.  

Jak poznáte, čím jsem se otrávil?

Podle příznaků. Když skáčete dva metry vysoko a zběsile se přitom smějete, asi to budou lysohlávky. Nebo jste nechal zbytek hub v lednici. A pak je tu tzv. biologický materiál, tedy obsah vašeho žaludku a střev. Pod mikroskopem v něm lze najít výtrusy, které jsou pro každý druh hub specifické.  

Došlo někdy v Česku k vraždě houbami?

Takový případ nepamatuju, ale byl by to dokonalý zločin.  

Smí se na houby pít alkohol?

post-15277-a2E8 Dlouho se tvrdilo, že nesmí, ale neexistuje pro to žádný důvod. Jedinou výjimkou je hnojník obecný. Obsahuje látku koprin, která zastavuje odbourávání alkoholu v těle. Funguje jako antabus - když se na hnojník napijete, bude vám děsně blbě.  

Největší blbost zaslechnutá o houbách?

Třeba že vás před otravou zachrání, když se napijete mléka. Nebo že když houbu ožírají slimáci, tak přece nemůže být jedovatá. Ti ale často hodují třeba na muchomůrce zelené. Muchomůrku červenou zase často ožírají veverky, které si chtějí zaskotačit.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články