Otevřený dopis norské velvyslankyni v České republice paní Siri Ellen Sletnerové – G.cz
Vyhledávání

Otevřený dopis norské velvyslankyni v České republice paní Siri Ellen Sletnerové

Adresát: Velvyslanectví Norského království, Hellichova 1, 118 00 Praha 1 - Malá Strana...

Ivan Brezina
Ivan Brezina 14.10.2015, 12:17

Vážená paní velvyslanyně,

všichni s napětím sledujeme kauzu sourozenců Michalákových, ve které se váš stát bohužel projevuje jako země chladně cynických zlodějů dětí. Posuďte prosím sama tyto čtyři zcela věcné argumenty:

1. Lhaní Norů o sexuálním zneužívání

Norské úřady sebraly Michalákovým oba chlapce v květnu 2011 na základě podezření, že jsou sexuálně zneužíváni. Norská policie se tímto podezřením podrobně zabývala a vyšetřovala ho. Nikdy se nic neprokázalo. Přesto úřady vaší země děti nikdy nevrátily matce.

Norští úředníci teď paní Michalákové vyčítají, že vše zveřejnila – samozřejmě včetně neprokázaného obvinění, které je klíčem k celé kauze. Nelze se ubránit podezření, že vaší zemi nejvíc vadí, do jakého světla ji to celé staví. Nikdo už nepochybuje, že je Norsko zemí, kde se rodičům kradou děti bez důkazů.

„Nejintimnější jsou fotografie Denise a Davida spolu s textem o sexuálním zneužívání,“ píšou norští úředníci. Jejich publikování podle nich bude pro chlapce v budoucnosti „velkou zátěží“. Zveřejnění podezření o zneužívání byl pro Nory další argument, proč děti nevrátit matce, která je prý na vině. Ne ze zneužívání, ale ze zveřejnění vyvráceného podezření o zneužívání.

Demagogičtější konstrukci si nelze představit. Byly to přece právě norské úřady, kdo matku a otce ze sexuáního zneužívání chlapců obvinily! A teď za to najednou může paní Michaláková?!

2. Lhaní Norů o adopci

Letos v březnu jste jak Vy osobně, tak i norské úřady shodně tvrdily, že chlapci nebudou adoptováni. Teď je ale všechno jinak – o adopci bylo rozhodnuto s odůvodněním, že si děti u pěstounů už zvykly. Proč jste tedy v březnu nemluvila pravdu a proč pravdu nemluvily ani norské úřady?

Uvědomujete si vůbec míru demagogie celého postupu? Sebrat matce děti, umožnit jí vidět je jen dvakrát za rok, a pak argumentovat, že je Norsko nevrátí, protože si tam už „zvykli“ a s matkou prý ztratili kontakt? Kdo za to může? Matka, nebo váš stát?

3. Lhaní Norů o svobodě medializace

Jen před několika dny vaše velvyslanectví doslova uvedlo: „Rodiče mají právo vyjadřovat se svobodně o případech skrze média. Žádným způsobem tím neriskují, že budou za toto potrestáni či trestně stíháni.“

Teď se ale ukazuje, že to nebyla pravda. „Zejména jedna okolnost přiměla komisi k rozhodnutí zbavit paní Michalákovou rodičovské zodpovědnosti za Denise,“ píše norská sociální komise. „V nebývale vysoké míře exponovala děti v různých médiích.“ Komise tím jinými slovy říká, že paní Michalákovou za medializaci tvrdě potrestala definitivním přerušením kontaktů s dětmi.

Řekněte sama: mají po tomhle lhaní Vaše slova ještě nějakou váhu?

4. Lhaní Norů o přerušené rodičovské vazbě

Norští úředníci dnes tvrdí, že vazba mezi chlapci a matkou je přetržená: „Komise došla k závěru, že si Denis a David vytvořili takový vztah k lidem a k prostředí, kde vyrůstají, že by jejich přestěhování mohlo vést k zásadním potížím. Komise se proto již nemusí vyjadřovat k tomu, zda je pravděpodobné, že paní Michaláková dokáže synům poskytnout zodpovědnou péči,“ stojí v rozhodnutí.

Jenže jako důvod k adopci Norové uvádějí i „nejistotu, že paní Michaláková nebude iniciovat více či méně pravidelné návrhy k navrácení synů do její péče. Při jednání před komisí dala jasně najevo, že odebrání dětí neakceptuje a že bude bojovat všemi zákonnými prostředky.“

Jinými slovy tedy norské úřady přiznávají, že rodičovská vazba nejen není přerušena, ale je stále velmi silná (matka chce o své děti dále bojovat). Tím ovšem nevědomky vyvracejí své vlastní tvrzení.

Vážená paní velvyslankyně,

v postupu vaší země se celkově projevuje cosi zvráceného. A existují jen dvě možnosti, jak výše uvedené čtyři rozpory vysvětlit. Buď o nich nevíte, a pak zastupujeje jinou zemi, než jste si až dosud myslela – zemi zla. Nebo o nich víte, a pak lžete. Ano, tak to nejspíš bude: vy Norové si z nás prostě asi děláte prdel.

Anketa

Norové podle vás jsou:

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články