fb pixel Otec vlasti se vrací! Vladimír "neublížil som" Mečiar oznámil návrat do politiky jako předseda strany Slovenská liga – G.cz
Vyhledávání

Otec vlasti se vrací! Vladimír "neublížil som" Mečiar oznámil návrat do politiky jako předseda strany Slovenská liga

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Všichni jsme si asi všimli, že devadesátkové retro je prostě v kurzu. A to i v politice; jak v české, tak v té slovenské. Po několika měsících spekulací oznámil bývalý premiér Vladimír Mečiar svůj návrat do politiky. V nadcházejících parlamentních volbách bude kandidovat za nové uskupení Slovenská liga.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 12.11.2019, 07:38

Návrat krále

Únorové parlamentní volby na Slovensku se nezadržitelně blíží a tohle je událost, která ještě víc zamíchá již tak rozbouřené vody slovenské politiky. Bývalý slovenský premiér a vůdčí osobnost tamějšího dění po celá 90. léta Vladimír Mečiar oznámil, že bude kandidovat za uskupení Slovenská liga, které vzniklo přetvořením stávající strany Nový parlament. Mečiar byl na sjezdu strany jmenován jejím předsedou. Stalo se tak poté, co již v srpnu avizoval, že zvažuje návrat do slovenské politiky, jelikož je nespokojený se stávajícími poměry v zemi.

Vladimír Mečiar vládl Slovensku s malou přestávkou v roce 1991 a 1994 téměř po celá 90. léta. Některými Slováky je považován za symbolického „otce národa“, což si vysloužil za výraznou úlohu při dělení Československa v létě 1992. Následně se stal prvním premiérem nově vzniklého státu – jeho vládnutí bylo provázeno celou řadou skandálů a jeho autoritářský styl vlády vedl až k určité formě mezinárodní izolace Slovenska, což bylo zvráceno jeho porážkou sjednocenou opozicí v roce 1998. Následně dvakrát neúspěšně kandidoval na prezidenta v roce 1999 a 2004. Ještě v roce 2006 vedl svou stranu Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS), které předsedal od roku 1991 do parlamentních voleb, po kterých vytvořil koalici se sociálními demokraty ze SMERu Roberta Fica. V následujících volbách v roce 2010 ale jeho strana propadla a vypadalo to, že se Mečiar definitivně rozloučil z politikou.

Jak to asi dopadne?

Nicméně, i přes opakované loučení (včetně legendárního „Neublížil som“ z roku 1998, které si spolu s dalším bizárem můžete prohlédnout v galerii tohoto článku) se sedmasedmdesátiletý politik opět vrací. Ve svém projevu po zvolení předsedy Slovenské ligy prohlásil, že ho stav ve státu nutí se vrátit. Dále deklaroval, že nesmí dojít k nevratnému vychýlení Slovenska. I přes své kontroverzní vládnutí v 90. letech zůstává Mečiar nadále populárním mezi určitou částí slovenské populace. Uvidíme, jak se mu podaří v únoru přesvědčit voliče. Bude zajímavé pozorovat, jak Slováci se svým „tatíčkem zakladatelem“ naloží.

A tady si přečtěte o tom, jak Mečiar vyhlásil v létě 1992 svrchovanost Slovenska.

Podobné články

Doporučujeme

Další články