fb pixel „Otec LSD“ Albert Hofmann: Na halucinogenní efekt syntetické drogy přišel švýcarský vědec náhodou, když ji omylem sám zkonzumoval – G.cz
Vyhledávání

„Otec LSD“ Albert Hofmann: Na halucinogenní efekt syntetické drogy přišel švýcarský vědec náhodou, když ji omylem sám zkonzumoval

Zdroj: Stepan at German Wikipedia, selbst fotografiert [1], CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1569878

Diethylamid kyseliny lysergové, neboli LSD, je droga, která změnila nejen životy mnoha lidí, ale také například kulturu umění a celospolečenskou náladu v 60. letech minulého století. Na její halucinogenní účinky přišel švýcarský chemik Albert Hofmann náhodou, když omylem syntetickou drogu sám zkonzumoval.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 14.5.2023, 09:25

Albert Hofmann

Psal se 16. duben roku 1943 a v Evropě probíhaly zuřivé boje druhé světové války, když švýcarský chemik pracující ve farmaceutické výzkumné laboratoři Sandoz v Basileji náhodou zkonzumoval LSD-25, syntetickou drogu, kterou vytvořil v roce 1938 v rámci výzkumu léčebné hodnoty sloučenin kyseliny lysergové.

Jmenoval se Albert Hofmann a narodil se 11. ledna roku 1906 ve švýcarském Badenu. Vystudoval chemii na univerzitě v Curychu a zajímal se hlavně o chemii rostlin, například o centrální součásti alkaloidů paličkovice nachové (námelu) – tedy o kyselinu lysergovou.

LSD

Švýcarský vědec se pochopitelně soustředil na potenciál farmaceutického využití, ovšem náhodné požití LSD (zkratka z německého Lysergsäurediethylamid) zapříčinilo, že byly objeveny halucinační účinky. Po požití drogy, oficiálně známé jako diethylamid kyseliny lysergové, byl doktor Hofmann „přepaden“ neobvyklými pocity a halucinacemi. Ve svých poznámkách popsal tento zážitek:

„Minulý pátek, 16. dubna 1943, jsem byl nucen uprostřed odpoledne přerušit práci v laboratoři a pokračovat domů, protože mě postihl pozoruhodný neklid spojený s mírnou závratí. Doma jsem si lehl a upadl do nepříjemného, opojného stavu, který se vyznačoval mimořádně podněcovanou představivostí. Ve stavu podobném snu, se zavřenýma očima (denní světlo mě nepříjemně oslňovalo), jsem vnímal nepřetržitý proud fantastických obrazů, neobyčejných tvarů s intenzivní, kaleidoskopickou hrou barev. Asi po dvou hodinách tento stav odezněl.“

Halucinogenní droga

Poté, co si drogu záměrně vzal znovu, aby si potvrdil, že způsobila tento zvláštní fyzický a psychický stav, zveřejnil Dr. Hofmann zprávu oznamující jeho objev, a tak LSD vstoupilo do světa jako halucinogenní droga.

Široké užívání takzvané „mysl rozšiřující“ drogy začalo až v 60. letech 20. století, kdy osobnosti kontrakultury, jako byli Albert M. Hubbard, Timothy Leary a Ken Kesey, veřejně vysvětlovali výhody užívání LSD jako rekreační drogy. Výroba, prodej, držení a užívání LSD, o němž je známo, že u některých uživatelů vyvolává negativní reakce, byly ve Spojených státech v roce 1965 prohlášeny za nezákonné. Albert Hofmann zemřel 29. dubna roku 2008 ve 102 letech.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články